Історія цивільного бранця, що пройшов катування й імітації розстрілів. Але не зміг отримати статус незаконного ув'язненого у Комісії
Поділитися:

“Ми сиділи в окупації у Бердянському районі і багато чого бачили та могли передати дані нашим. Потім нас здав хтось із сусідів, влітку 2023. До нас додому вночі прийшли окупанти і кричали: відчиняй, бо відкриємо вікна і кидаємо гранати. Коли я відчинив, мене зразу мордою в підлогу, жінку і дітей під кулемети.

Мене почали бити вдома, ставили питання: чи знаю я одного чоловіка активіста проукраїнського чи ні, били і кричали - чому у нас із дружиною нема російських паспортів? Росіяни  намагалися мені в руки всунути дві гранати і казали, що мені за це  пришиють 25 років ув'язнення. Це були російські військові та працівники ФСБ. Потім мене вивели за дім, вдягли мені пакет на голову, кинули в “буханку” їхню і увезли.

По дорозі зупинялися десь у посадках, там були ще люди такі ж, як я, з пакетами на головах: я це бачив через пакет, мені дірку зробили, щоб дихать. Я побачив 7 людей. На коліна їх ставили у посадках. Імітували росіяни ці розстріли чи вони були справжні, я не знаю, бо тільки побачив і почув, що їх ставили на коліна і стріляли. А в кінці я почув: “Останнього назад у машину”. А останній був я, мене повезли далі.

Після 1-1,5 години вони повернулися до мене додому, жінці і дітям сказали, що мене вони вже вбили. А вдома у нас шукали схрон зі зброєю і ще щось.

Мене потім три дні тримали на базі відпочинку в холодильній камері прикутим кайданками, били і катували електричним струмом. А потім і мене виводили та робили імітацію мого розстрілу.

Коли мене відпустили, я зразу спробував виїхати з окупації, бо була загроза життю не тільки моєму вже, а і родини. Як виїжджали, це влітку було через Маріуполь, було дуже жарко, а я в олімпійці з довгими рукавами, щоби не було синців від кайданок видно. Я казав окупантам, що їду до тітки у Пітер, показати дітям Пітер.

Ми проходили фільтрації, з нас вимагали по 200 доларів, бо інакше “на СІЗО у Донецьк, а звідти не виходять”. Я давав свідчення в СБУ, після того, як виїхав з окупації, там також побої знімали. У мене були поламані ребра та перенісся, струс мозку, ссадна скрізь, сліди від кайданок сині на руках. На визнання факту позбавлення волі я подав у 2023 грудні, а в лютому 2024 тільки прийшло у відповідь одне повідомлення на вайбер, воно в мене є, що мені відмовили, бо недостатньо доказів мого незаконного ув’язнення. Виходить, я сам себе вкрав і побив, і поламав собі ребра, зробив струс мозку і погрожував сім’ї?

Я в окупації жив 1,5 роки, стільки подав нашим хлопцям інформації. Ризикував життям щоразу. І досі намагаюся їм допомагати, чим можу. А тепер у мене проблема з документами навіть просто визнати факт поневолення росіянами і мати медичну допомогу.

Бо коли я на підконтрольну Україні територію приїхав, в лікарні мені сказали: у нас є  все тільки для військовополонених. А приїхав я з одним паспортом, без нічого: все лишилося в окупації – хата, машина, все життя там лишилося. І саме після виїзду з окупації була необхідна допомога мені та моїй сім’ї: саме тоді і лікарі, і гроші, і тимчасове житло дуже були потрібні”.

Історія пана С., на жаль, не поодинока: людей, що пройшли незаконне ув'язнення окупантами і яким потім необґрунтовано відмовила Комісія у встановленні факту позбавлення особистої свободи через військову агресію росії проти України сотні.

Цей випадок ілюструє, чому для встановлення цього факту потрібен чіткий список документів і алгоритм дій, адже за законом таке встановлення є всього лишень адміністративною послугою.

Нині Об'єднання родичів політв'язнів Кремля працює над свторенням такого оптимального алгоритму дій для цивільних бранців, що звільнилися самостійно поза "обмінами", за підтримки Міжнародний фонд "Відродження".

No items found.

Останні новини