Щонайменше 151 громадянин України ув’язнений за сфабрикованими справами внаслідок політичного та релігійного переслідування. У справах не було ані доказів, ані справедливого суду. Серед ув’язнених — багатодітні батьки, люди з тяжкими захворюваннями, громадські журналісти та правозахисники.
У поточному місяці день народження відзначають 9 політв'язнів.
Сулейман Асанов святкуватиме свій 46 день народження 2 березня. При народженні бранець отримав ім’я Марлен (від «Маркс» і «Ленін»), пізніше змінив його. Чоловік здобув вищу освіту за фахом філолога, викладача турецької та кримськотатарської мов і літератур. 2002 року отримав звання «Учитель року». Сулейман Асанов заснував у Бахчисараї караван-сарай «Салачик» — культурно-етнографічний центр для відпочинку подорожніх і гостей. В його караван-сараї часто проходили зустрічі «Кримської солідарності». 12 жовтня 2017 року відбувся обшук в Сулеймана вдома. Його заарештували за обвинуваченням у терористичній діяльності. 16 вересня 2020 року Асанова засудили до 19 років колонії суворого режиму. Захист подав апеляцію.
Різа Омеров — один із трьох фігурантів білогірської справи «Хізб ут-Тахрір», відзначатиме 35-річчя 3 березня. Після здобуття вищої освіти працював торговельним представником. Його колеги відгукуються про Різу як про відповідального і працьовитого співробітника. Різу та його батька Енвера російські силовики затримали 10 червня 2019 року після масових обшуків в Алуштинському, Білогірському і Сімферопольському районах. Його засудили до 13 років позбавлення волі. З них два роки він має провести у в’язниці, а 11 – у колонії суворого режиму. На суді Різа відкидав повідомлення таємних свідків, які говорили про дату та місце зустрічі, де обговорювались іслам та «Хізб ут-Тахрір». Свідки сторони захисту зазначали, що Різа в цей час перебував у зовсім іншому місці.
4 березня засуджений на 19 років Муслім Алієв зустрічатиме 52-річчя. У 1978 році його родина повернулася з Узбецької РСР до Криму, але через те, що радянська влада не дозволяла кримським татарам прописуватися на півострові, сім'я змушена була виїхати в до Краснодарського краю. Тільки у 2002 році, тепер вже з власною родиною, переїхав до Алушти, де у чоловіка народилося 3 дітей. 11 лютого 2016 року до будинку Алієвих увірвалися озброєні силовики та провели обшук, після чого незаконно було затримано Мусліма. ФСБ звинуватила його в причетності до діяльності ісламської політичної партії «Хізб ут-Тахрір». Організація заборонена в Росії, але в Україні діяла легально, займаючись публічною освітянською діяльністю.
Віктор Шур – син відомого українського колекціонера рідкісних ікон, зустрічатиме 66-річчя 10 березня. Народився чоловік на території України, але після розпаду СРСР зробив вибір на користь російського громадянства, що було зумовлене бізнесом, який він вів на території РФ. Проте в чоловіка був дозвіл на проживання в Україні, він постійно мешкав у Чернігові, де й досі живе його родина. 2014 року Віктора затримали нібито за образу міліціонера і засудили до 15 діб арешту. Українська громадськість дізналася про чоловіка 22 липня 2015 року, коли Лефортовський суд продовжив Віктору строк утримання під вартою. Згідно з матеріалами справи, Шура затримали під час спроби зробити фотознімки закритого режимного об’єкта на території Брянської області РФ, який насправді є закритим аеродромом та був затоплений ще у 80-х роках. За деякими даними, станом на цей день на території аеродрому випасають рогату худобу. Віктор Шур визнав провину, що йому інкримінувалася, та був засуджений до 12 років колонії суворого режиму.
Марлен Мустафаєв відзначатиме день народження 11 березня, йому виповниться 25 років. Чоловік працював автомеханіком, але приходом РФ до Криму та початком переслідування співвітчизників Мустафаєв почав займатися громадянським активізмом — відвідував суди, брав участь в акціях, підтримував сім'ї політв'язнів. У 2017 році він брав участь в одиночному пікеті проти репресій у Криму, а також регулярно надавав соціальну та побутову допомогу сім'ям політв'язнів. Марлена визнали винним в організації осередку ісламської політичної партії «Хізб ут-Тахрір» у Білогірську. Кримських татар багато років судять за зв'язки з цією організацією, визнаною в Росії терористичною, але вона діє без обмеження на рівні національних законодавств багатьох країн світу. Чоловік повинен буде відбувати 17 років у колонії суворого режиму з першими 3 роками у в'язниці та півтора року обмеження свободи пересування після звільнення.
Владислав Єсипенко святкуватиме свій 54 день народження 13 березня. Хоча основна сфера занять Владислава Леонідовича – нерухомість, після окупації Кримського півострова він став працювати як блогер, а також розпочав співпрацю з проєктом «Крим.Реалії»: знімав синхрони на соціальні теми, опитування громадської думки. Російські силовики затримали Владислава 10 березня 2021 року після того, як той відвідав акцію до дня народження Тараса Шевченка, яка відбулася напередодні в Сімферополі. Політв’язень розповідав про катування з боку ФСБ задля потрібних російській спецслужбі свідчень. На початку 2022 року Владислава засудили до 6 років колонії загального режиму і штрафу в розмірі 110 тисяч рублів. Українця визнали винним у незаконному зберіганні та перевезенні вибухового пристрою.
Наймолодший бранець з березневих іменинників, Сеітвелі Сейтабдієв святкуватиме 29-річчя 16 березня. До арешту 2019 року Сеітвелі не був байдужим до чужих нещасть: організовував передачі для земляків, що перебувають у неволі, був активістом «Кримської солідарності» Чоловіка затримали за необґрунтованими звинуваченнями 27 березня 2019 року, відразу після масових обшуків у будинках кримських татар, які сповідують іслам. Був засуджений до 14 років колонії суворого режиму, з яких 5 років – у в'язниці, після звільнення з колонії – 1 рік обмеження волі. Вдома його чекає дружина та двоє маленьких дітей.
Пенсіонерка Галина Довгопола до свого арешту проживала в Севастополі, в смт Кача. Заробляла на життя тим, що здавала кімнати у власному будинку відпочивальникам у туристичний сезон. Ще в далекому 2014 році інтернет-видання «Гордон» опублікувало матеріал з інтерв’ю Довгополої, в якому стверджувалося, що вона змусила доньку й онука переїхати на материкову частину України через побоювання за них. Зокрема, пані Галина розкритикувала окупаційний режим і засудила людей, які його підтримали. Про переслідування пані Галини стало відомо 8 січня 2020 року, коли представники Кримської правозахисної групи ідентифікували жінку, затриману в листопаді 2019 року за підозрою в державній зраді, як Довгополу. Російська спецслужба стверджує, що пенсіонерка «цілеспрямовано збирала секретні дані військового характеру». Санкція інкримінованої статті передбачає до 20 років позбавлення волі. У січні 2020 року жінку незаконно етапували до московського СІЗО «Лефортово» для проведення слідчих дій. У грудні 2021 року російські правозахисники заявили, що жінку била співкамерниця. Окупаційний «суд» засудив Галину Довгополу до 12 років ув’язнення. 27 березня Далині виповниться 68 років.
Рустем Сеїтмеметов святкуватиме 50-річчя 28 березня. З 2006 року Рустем постійно проживав в Криму і працював будівельником. Рівно три роки тому, 1 березня 2020 року співробітники ФСБ провели масові обшуки в Бахчисараї й Бахчисарайському районі. В родині Сейтумерових обшуки проходили у братів Сейтумера та Османа, а також їхнього дядька Рустема. Всі вони були затримані того ж дня. 12 березня де-факто Київський районний суд Сімферополя обрав їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у зв'язку з підозрою в участі в організації «Хізб ут-Тахрір». Рустем був засуджений до 13 років колонії суворого режиму з відбуванням перших 3 років та 6 місяців у в'язниці та обмеженням волі на 1 рік.