На незаконно засудженого Росією громадянина України Ремзі Бекірова систематично чинять тиск у виправній колонії №33 в м. Абакан (Республіка Хакасія, РФ), поміщають до штрафного ізолятора, забороняють спілкуватися із родиною та погрожують.
Ремзі Бекіров – громадянський журналіст, активіст “Кримської солідарності”, кореспондент інтернет-видання “Грани.ру”. Був затриманий 28 березня 2019 року по сфабрикованій справі про "організацію діяльності терористичної організації". 10 березня 2022 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Бекірова до 19 років позбавлення волі з відбуванням перших п'яти років у в'язниці. Суд також призначив йому обмеження волі протягом півтора роки після відбування покарання.
До арешту Ремзі Бекіров висвітлював політично мотивовані справи у Криму, зокрема справу ветеранки кримськотатарського національного руху Веджіє Кашки, затримання Митрополита Сімферопольського і Кримського Православної церкви України Климента та відвідував суди над учасниками “справ Хізб ут-Тахрір”. Протягом незаконного ув'язнення перебував у СІЗО-1 м. Сімферополь, СІЗО Ростова-на-Дону та у в'язниці №2 Єнісейська Красноярського краю, що розташована за п’ять тисяч кілометрів від Кримського півострову. У липні 2024 року був етапований до виправної колонії №33 м. Абакан Республіки Хакасія.
З моменту переведення Ремзі Бекірова до колонії в Абакані, куди він прибув на початку серпня, адміністрація установи системно та необґрунтовано поміщає його до штрафного ізолятора (ШІЗО). Політв'язню також забороняють писати листи рідним і здійснювати дзвінки. Востаннє він зміг зв'язатися з дружиною ще до того, як прибув до колонії, коли перебував у транзитному пункті у СІЗО-1 Абакана. При цьому колонія №33 знаходиться за 4,5 тисячі кілометрів від Криму, і така віддаленість від рідного дому є порушенням права Ремзі Бекірова на підтримку сімейних зв'язків.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), адміністрація місць позбавлення волі має сприяти спілкуванню засуджених із близькими родичами. ( ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ, Справа «Вінтман проти України» (Заява № 28403/05), рішення від 23/01/2015 ) Така віддаленість значно ускладнює доступ родини до Ремзі Бекірова. (Попередньо дружині політв'язня відмовлялися повідомляти, куди етапують її чоловіка, нібито через закон про персональні дані). До того ж, клімат у Республіці Хакасія досить відрізняється від кримського. Це стає серйозним викликом для здоров'я людини, яка все життя прожила у південному регіоні.
Наприкінці лютого цього року, коли Ремзі Бекіров ще перебував у в'язниці Єнісейська, Федеральна служба виконання покарань Російської Федерації (ФСВП) надіслала йому відмову в переведенні в колонію ближче до дому. Бекіров просив перевести його до Ростовської області, але там, як стверджує ФСВП, з 24 лютого 2022 року у виправних установах запроваджено «середній рівень реагування», тому переведення є неможливим. У переведенні до Ставропольського краю Бекірову також відмовили та заявили, що оскаржити місце етапу він зможе лише після того, як його етапують до колонії. Відповідно до рішень ЄСПЛ, відмова перевести заявника до в’язниці, розташованої ближче до житла його батьків, становить порушення статті 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя). (ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ, Справа «Родзевілло проти України», (Заява № 38771/05), рішення від 14/04/2016 ).
Російська Федерація як держава-окупант частини території України та сторона міжнародного збройного конфлікту зухвало ігнорує норми міжнародного гуманітарного права та систематично порушує права людини щодо українських громадян, які знаходяться під захистом Конвенції про захист цивільного населення під час війни. Політично мотивованими переслідуваннями, свавільними ув’язненнями, незаконними судилищами на території окупованого Криму, депортаціями політув’язнених на територію Російської Федерації та ігноруванням їхнього становища у місцях несвободи Росія систематично порушує взяті на себе зобов’язання відповідно до міжнародного гуманітарного права та міжнародного права захисту прав людини і вчиняє воєнні злочини.
Етапування незаконно позбавленого волі громадянського журналіста Ремзі Бекірова, жорстоке та нелюдське ставлення, погрози та майже постійне його перебування у штрафному ізоляторі є продовженням тиску та порушенням прав людини з боку посадових осіб РФ.
Ми закликаємо російську владу:
Ми закликаємо органи державної влади України:
Ми закликаємо уряди іноземних держав та міжнародні організації:
Центр прав людини ZMINA
Кримська правозахисна група
Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля
ГО «КРИМSOS»
Центр громадянських свобод
Громадська спілка “Дім прав людини “Крим”
Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу