Дата народження: 16. 12. 1997
Справа: Хізб ут-Тахрір. Красногвардійська група
Дата арешту: 14. 02. 2019
Стаття КК РФ: 2 ч. ст. 205
Статус: Засуджений на 12 років (3 листопада 2022 р.)
Установа: ФКУ Т № 2, Владимирский централ УФСИН России по Владимирской области. 600020 г. Владимир, ул Большая Нижегородская, д. 67
Ескендер Абдулганієв народився 16 грудня 1997 року в смт Жовтневе, Красногвардійського району Криму.
До 8 класу він навчався у Жовтневій школі №1. У 2012 році вступив до Білогірського медресе (мусульманська духовна школа). Провчившись там 1 рік, повернувся додому та у 2014 році закінчив 11 клас Жовтневої Національної школи № 3 ім. Гаспринського.
Ескендер дуже активно відвідував суди над кримськими татарами та допомагав сім'ям політв'язнів. 14 січня 2019 року його взяли під варту після обшуку.
Ескендер Абдулганієв — наймолодший із підсудних. На момент арешту йому був усього 21 рік. Був різноробом, займався будівництвом, заливав бетон, працював у шиномонтажі. Займався національною боротьбою «Куреш». Вдома в нього залишилися нагороди з місцевих змагань. Після закінчення школи збирався вступати до університету, але батько тяжко захворів, і він залишився вдома допомагати матері з господарством.
«Вони увірвалися рано вранці, відштовхнули мене, сказали лягти на підлогу й побігли шукати сина. Мало того, вони сильно налякали мою молодшу дочку, якій 12 років. Вона досі не може пережити цей стрес. Мій син не терорист, нерозумно йому приписувати таке. Він людина з серцем, дуже хороша людина, завжди дуже мене любив, у всьому допомагав. Раніше я приходила додому, а Ескендер грубку затопив. Завжди вдома тепло було. А тепер грубку топити нікому», — розповідає його мати Еміне Абдулганієва.
Після обшуку його відвезли в управління ФСБ у Сімферополі, де він одразу відмовився відповідати на питання, пославшись на 51 статтю Конституції. Захищати його туди приїхала адвокатка Ліля Гемеджі. Вийшла вже до вечора, винесла від нього записку матері.
«Ана («мама» кримськотатарською), зі мною все добре, не переживай. Мене не чіпали, все нормально, не переживай. Будь сильною. Аллах відчуває улюблених рабів. Пишайся мною», — з безліччю помилок у поспіху написав Абдулганієв.
Початок судового процесу у справі «Красногвардійської групи Хізб ут-Тахрір» кілька разів переносили — підсудних не могли вчасно етапувати з Криму в Росію. Але наприкінці січня суд перейшов до розгляду, відбулось уже кілька засідань. На кожне з них із Криму приїжджали рідні, активісти «Кримської солідарності», приходив представник консульства України в Ростові, яке допомагає ув’язненим кримчанам і їхнім сім’ям, і кілька кореспондентів. Підтримати підсудних приїжджає кілька десятків людей, але зал вміщає в себе не більше семи слухачів, яким доводиться тіснитися. Після клопотання адвоката про надання більшої зали, її замінили — на таку ж.
На першому засіданні 29 січня 2020 р. прокурор зачитав обвинувачення. За версією слідства, Емірусеінов організував осередок Хізб ут-Тахрір. У нього він втягнув Абхаірова й Абдулганієва. Перший надавав приміщення для проведення так званих «халакатів» — зборів первинної ланки учнів. Другий брав участь у зборах і намагався залучити більше вірян. Метою Хізб ут-Тахрір, в інтерпретації ФСБ, є усунення неісламських урядів і встановлення ісламської влади у всесвітньому масштабі шляхом відтворення «Всесвітнього ісламського Халіфату», в тому числі на території Росії й СНД, йдеться в матеріалах справи. Там же зазначено, що добиватися поставленої мети організація планує «шляхом войовничої ісламістської пропаганди, що поєднується з нетерпимістю до інших релігій, активним вербуванням прихильників, цілеспрямованою роботою щодо внесення розколу в суспільство». Про терористичну діяльність в обвинуваченні не йдеться.
Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону 3 листопада 2022 року призначив йому 12 років позбавлення волі. Апеляція не відбулася через процесуальні порушення в суді першої інстанції.