Ахтемов Асан Ісламович

Дата народження: 05. 12. 1989

Справа: Диверсія у Перевальному

Дата арешту: 04. 09. 2021

Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 281

Статус: Засуджений на 13 років (21 вересня 2022 р.)

Установа: СІЗО-2 м. Сімферополя

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Народився в с. Левадки Сімферопольського району Криму.

Вступив до Кримського інституту інформаційно-поліграфічних технологій Української академії друкарства за спеціальністю інженер-технолог поліграфічних технологій.

П’ять років Асан працював в кримськотатарській газеті «Авдет». Необхідність заробляти гроші на утримання сім’ї, змусила хлопця останній рік на момент затримання моменту підпрацьовувати на доставці їжі. Одружений, має 2 дітей.

Асан Ахтемов. Фото: Ескендер Гані

3 вересня 2021 р. в Криму працівники ФСБ затримали заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла і братів Асана та Азіза Ахтемових за підозрою в підриві газопроводу в с. Перевальне, який стався 23 серпня 2021 року. Кілька діб до Ахтемова не допускали незалежних адвокатів. За цей час суд узяв їх під арешт, а ФСБ розповсюдила їхні свідчення. Наступного дня Азіз Ахтемов розповів, що його брата катували струмом. Лише 13 вересня до Асана Ахтемова, попри протидію слідства й адвоката за призначенням, потрапив до СІЗО адвокат Айдер Азаматов.

«3 вересня 2021 року орієнтовно о 23:30, коли я спав у себе вдома зі своєю сім’єю, до нашого будинку увірвалися люди, орієнтовно, у кількості 10 осіб у військовій формі, у масках і зі зброєю. Вони приїхали на декількох автомобілях. Ці люди розбудили мене і сказали «поїхали». Дружина й діти прокинулися і кричали від страху. Жодних документів ці люди мені не показали, просто одягнули на очі пластикову маску й на руки — наручники. Через маску нічого не було видно. Мене почали виводити з дому. Це супроводжувалося погрозами й звинуваченнями в тому, що я нібито зґвалтував якусь дівчину. Посадили в автомобіль і повезли в невідомому напрямку. Марку й модель автомобіля я не знаю, оскільки очі були закриті. Їхали ми в цьому автомобілі орієнтовно 40 хвилин. Я думаю, ми їхали в бік Сімферополя» — розповів Асан адвокатові.

Силовики били Асана, вивезли до лісу та погрожували розстрілом, а також катували електричним струмом у присутності так званого державного адвоката.

21 вересня 2022 року Верховний суд Криму оголосив вирок Наріману Джелялову та братам Ахтемовим. Асан отримав 13 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тис. рублів з обмеженням волі на 1 рік.

На оголошення вироку допустили не всіх охочих. Під будівлею суду зафіксували велику кількість співробітників поліції, а також оперативних співробітників Центру протидії екстремізму на чолі з начальником сімферопольського управління Русланом Шамбазовим.

Підсудні під час оголошення вироку перебували в «акваріумі», на них були футболки із символічними написами – в Асана Ахтемова зі словами з кримськотатарського гімну, в Азіза Ахтемова – з українського. У Джелялова напис «Два прапори – одна країна».