Айвазов Раїм Халілович

Дата народження: 30. 01. 1994

Справа: Хізб ут-Тахрір. Сімферопольська II група

Дата арешту: 17. 04. 2019

Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 205.5

Статус: Засуджений на 17 років (10 березня 2022 р.)

Установа: ФКУ СИЗО-3 ГУФСИН России по Ростовской области, 346408, Ростовская область, г. Новочеркасск, ул. Украинская №1

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Раїм Айвазов народився 30 січня 1994 року у Криму, у місті Сімферополь.

2000 року пішов до першого класу загальноосвітньої школи №42 міста Сімферополь. Закінчив дев'ять класів. У 2010 році вступив до Сімферопольського професійного будівельного ліцею на спеціальність «столяр», через рік отримав диплом. За фахом не працював.

З грудня 2017 року разом із другом почав працювати інкасатором. Також виконував електричні та сантехнічні роботи.

1 квітня 2017 року одружився, у сім'ї дві неповнолітні дочки. Меньша дочка народилася вже після затримання Раїма.

Раїм Айвазов. Фото: «Кримська солідарність»

Навесні 2019 року на російському пропускному пункті адмінкордону «Армянськ» зник мешканець Сімферопольського району, активіст об’єднання «Кримська солідарність» Раїм Айвазов. Він займався організацією передач у СІЗО ув’язненим кримськотатарським активістам. Родичі та друзі втратили з ним зв’язок та понад 10 годин не знали, що з ним відбувається.

Наступного дня Айвазов зв’язався з сестрою та повідомив, що перебуває у кримському управлінні ФСБ. 18 квітня 2019 року Київський районний суд Сімферополя заарештував його за звинуваченням в участі в терористичній організації  частина 2 статті 205.5.2 КК РФ. Айвазова включили до складу наймасовішої кримінальної справи проти 29 кримських татар щодо належності до ісламської партії «Хізб ут-Тахрір». У 2003 році її визнали в Росії терористичною, але в Україні та більшості європейських країн вона діє вільно. Справу 29 кримських мусульман у Криму називають «другою Сімферопольською групою».

Листування з телефону Айвазова, яке вів оперативник ФСБ. Скріншот з відео: Антон Наумлюк

Затриманих активістів вивезли до Ростовської області в Росії та розподілили у п’яти СІЗО. Потім їх знову привезли до Криму для слідчих дій, а до суду повернули до Росії. Четверо з них досі перебувають у розшуку, ще одного заарештували у червні 2019 року. Усіх підсудних розділили на п’ять груп, і кожну справу розглядає Південний окружний військовий суд. Першій п’ятірці, до якої входить і Раїм Айвазов, сьогодні ухвалили вирок.

Адвокат Раїма — Марія Ейсмонт заявила про тортури свого підзахисного в день затримання. Ще троє фігурантів цієї справи — громадянські журналісти Осман Аріфмеметов та Ремзі Бекіров, а також активіст Владлен Абдулкадиров розповіли у суді, як на них чинили фізичний та психологічний тиск.

18 квітня 2019 року Київський районний суд Сімферополя обрав стосовно Раїма Айвазова запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. На суді адвокат Раїма – Марія Ейсмонт заявила про тортури підзахисного.

10 березня 2022 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Раїма до 17 років позбавлення волі.

Раїм Айвазов та адвокатка Марія Ейсмонт. Фото: «Кримська солідарність»