Бєлялов Мемет Решатович

Дата народження: 02. 01. 1989

Справа: Хізб ут-Тахрір. Бахчисарайська ІІ група

Дата арешту: 11. 10. 2017

Стаття КК РФ: ч. 2 ст. 205.5

Статус: Засуджений на 18 років (16 вересня 2020 р.)

Установа: ФКУ СИЗО-3 ГУФСИН России по Ростовской области, 346408, Ростовская область, г. Новочеркасск, ул. Украинская №1

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Белялов Мемет Решатович народився 2 січня 1989 року далеко від рідного Криму, у м. Самарканд Узбецької РСР.

За кілька років кримські татари почали масово повертатися на рідну землю. Сім'я Бєлялових у травні 1991 року повернулася до Криму та влаштувалась у м. Бахчисарай. Як і багато кримських татар, батьки Мемета самотужки будували будинок, в якому вони живуть і зараз. У сім'ї, окрім Мемета, є ще один син. Брати дуже дружні та працьовиті, з дитинства намагалися допомагати батькам в міру своїх сил.

Дело «Второй Бахчисарайской группы Хизб ут-Тахрир». День шестьдесят второй — жалоба на адвокатку Лилю Гемеджи
Підсудні у справі Другої групи Бахчисарайської Хізб ут-Тахрір. Мемет — другий зліва.
Фото: «Кримська солідарність».

У 1996 році Мемет Бєлялов пішов до першого класу, під час навчання був старанним та активним. У 2007 році після закінчення школи вступив на спеціальність «інженер-радіотехнік». 2012 року отримав диплом. Оскільки відповідної роботи за фахом не було, Мемет почав працювати в магазині мобільного зв'язку в м. Бахчисарай. Комунікабельний, розумний і вихований юнак за роки роботи зарекомендував себе лише з позитивного боку. Його знають та поважають у рідному Бахчисараї.

У 2016 році Мемет одружився, а за рік у сім'ї з'явився син Алі. Подружжя не встигло відчути спокійне та щасливе сімейне життя, а хлопчик — любов і турботу батька.

Ранок 12 жовтня 2017 року все змінив. Того дня містом пройшло одночасно 6 обшуків в будинках кримських татар. Один із них — будинок Белялова Мемета, в якому він проживав разом зі своєю сім'єю, з батьками та родиною брата.

«Бахчисарайська вісімка» та їхні адвокати, 17 серпня 2020 року. Мемет — крайній справа.
Фото: Грати

Того дня працівники Федеральної служби безпеки РФ затримали та згодом заарештували Тимура Ібрагімова, Марлена (Сулеймана) Асанова, Мемета Бєлялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекір’яєва та Ернеса Аметова. Усі вони учасники організації «Кримська солідарність» — об’єднання адвокатів, родичів політв’язнів та активістів, яке допомагає кримчанам, що зазнали переслідувань з політичних чи релігійних мотивів.

За версією слідства, всі затримані перебували в одному осередку ісламської партії Хізб ут-Тахрір, забороненої в Росії у 2003 році. Марлена Асанова, Тимура Ібрагімова і Мемета Бєлялова обвинувачують в «організації діяльності терористичної організації» (частина 1 статті 205.5 Кримінального кодексу РФ). Покарання передбачає від 15 років колонії до довічного ув’язнення.

Південний окружний військовий суд у 16 вересня 2020 року засудив у справі «другої бахчисарайської групи» Мемета Белялова до 18 років позбавлення волі.

У грудні 2022 р. адвокат Еміль Курбедінов розказав, що активіст Мемет Бєлялов був етапований в Новгородську область. Адвокат називає це «примусовим викраденням» з території окупованого Криму та намагається оскаржити дії російської влади відповідно до норм 4-ї Женевської Конвенції, яка забороняє примусово вивозити населення з окупованої території.