Дата народження: 30. 11. 1971
Справа: Батальйон Номана Челебіджихана
Дата арешту: 11. 02. 2018
Стаття КК РФ: ст. 276
Статус: Засуджений на 8,5 років (26 жовтня 2022 р.)
Установа: -
Ввечері 27 березня 2022 р. Рустем Гугурік виїхав разом з дружиною та 6-річною донькою з села Новоолексіївка Херсонської області у Криму. У мирний час багатодітний кримський татарин підробляв таксистом — возив людей до Чонгару й назад. Цього разу, через російське вторгнення, він намагався відвезти сім’ю до родичів — у Бахчисарай, але так і не доїхав. Автівка під’їхала до пропускного пункту, пасажири віддали документи на паспортному контролі. Після цього Гугуріка затримали прикордонники. Його обвинуватили у причетності до кримськотатарського добровольчого загону імені Номана Челебіджихана, який Росія визнала незаконним збройним формуванням. Гугурік ніколи раніше не був судимим.
31 березня 2022 р. так званий «київський районний суд» за клопотанням «слідчого» обрав для нього запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. 26 жовтня 2022 року Рустема засудили до 8 з половиною років. ФСБ Росії заявила, що чоловік забезпечував батальйон матеріальними ресурсами, спорядженням і продуктами, а також брав участь в антиросійських акціях на території Генічеського району Херсонської області під час проведення «спеціальної військової операції».
За версією слідства, яку на засіданні представив слідчий ФСБ, кримський татарин не пізніше листопада 2015 року, «перебуваючи на території України, вступив добровільно у незаконне збройне формування, кримськотатарський добровольчий батальйон Номана Челебіджихана, та брав активну участь у його діяльності, яка спрямована проти інтересів Російської Федерації».
ФСБ вважає, що кримський татарин забезпечував загін продовольством та речами. При цьому Гугурік досі «не заявив про добровільне припинення участі у цьому формуванні».
Судячи з документів справи, представлених у суді, підозра Гугуріка базується на показаннях двох свідків, які стверджують, що теж перебували у батальйоні та бачили, як він привозив продукти та спорядження. На думку слідства, це доводить участь Гугуріка у батальйоні. Один зі свідків додав, що «Рустем Гугурік був ідеологічно переконаним у правильності своїх дій, оскільки з політикою Російської держави не погоджувався, законність входження Криму до складу Росії вважав актом агресії та окупації».
«Він на стадії попереднього слідства дав чіткі свідчення, де повідомив, що ніякого стосунку до батальйону не має. Він справді проживав на території Новоолексіївки, він справді таксист, він перевозив різних людей, тобто у людини був стимул — взяти клієнта, довезти до місця призначення, отримати кошти та поїхати до своєї родини», — пояснював суду адвокат Халіков.
Перевірити показання свідків неможливо — слідство засекретило їхні особи. Слідчий Абрамов стверджував, що, опинившись на волі, кримський татарин може чинити тиск на них, якщо виявиться на волі. Цей слідчий наполягав на арешті Гугуріка, стверджуючи, що він, не маючи будинку в Криму, може втекти.