Єсипенко Владислав Леонідович

Дата народження: 13. 03. 1969

Справа: Незаконне зберігання та перевезення вибухівки

Дата арешту: 10. 03. 2021

Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 222.1; ч. 1 ст. 223.1

Статус: Засуджений на 5 років (16 лютого 2022 р.)

Установа: ФКУ Исправительная колония №2 УФСИН России по Республике Крым и г. Севастополю. Адрес: 298330, Республика Крым, г. Керчь, ул. Индустриальное шоссе, 17.


до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Владислав Єсипенко – позаштатний журналіст (фрілансер) Радіо Свобода (проєкт Крим.Реалії), висвітлював соціальну та екологічну проблематику, знімав опитування кримчан. Був затриманий співробітниками ФСБ Росії в Криму 10 березня 2021 року за звинуваченням у збиранні інформації «в інтересах спецслужб України», а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою».

Протягом 27 днів до Єсипенка не допускали незалежних адвокатів. Водночас інтерв'ю з ним показав російський державний телеканал «Крым 24»: на відео, опублікованому на сайті каналу, Владислав Єсипенко підтвердив, що знімав на півострові для проєкту Крим.Реалії, а також сказав, що нібито дублював відзняте відео українським спецслужбам.

На засіданні суду в Сімферополі, куди допустили незалежного адвоката, Владислав Єсипенко заявив про тортури з боку російських спецслужб. Там же Єсипенко відмовився від адвоката за призначенням Віолетти Синєглазової. Суд залишив Єсипенка під вартою до 11 травня 2021 року.

За повідомленням адвоката Олексія Ладіна, співробітники ФСБ Росії «погрожували Єсипенку розправою» після того, як він на суді в Криму звинуватив відомство в тортурах.

Не очікував, що ФСБ може підробляти сторінки». Нове засідання у «справі Владислава  Єсипенка» в Криму

За інформацією правозахисників, раніше Владислава Єсипенка звинувачували в Криму лише за ст. 223-1. КК Росії (Незаконне виготовлення вибухових речовин, незаконні виготовлення, перероблення або ремонт вибухових пристроїв). Покарання за цією статтею передбачає від 8 до 12 років позбавлення волі. Але дружина заарештованого Катерина Єсипенко повідомила, що Владиславу інкримінують ще одну статтю обвинувачення – ст. 222 Кримінального кодексу Росії (Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, його основних частин, боєприпасів). Санкція цієї статті передбачає покарання від 5 до 12 років позбавлення волі.

Служба зовнішньої розвідки України на інформацію ФСБ про співпрацю Владислава Єсипенка з українськими спецслужбами повідомила Крим.Реалії, що «не коментує провокації російських спецслужб». Прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за фактом затримання й арешту в Криму Владислава Єсипенка.

Міністерство закордонних справ України, український омбудсмен, Європейська і Міжнародна федерації журналістів закликали до негайного звільнення і зняття всіх звинувачень з Владислава Єсипенко.

На початку 16 лютого 2022 року так званий «Сімферопольський райсуд» засудив Єсипенка до 6 років колонії загального режиму і штрафу в розмірі 110 тисяч рублів. Українця визнали винним у незаконному зберіганні та перевезенні вибухового пристрою. Владислав Єсипенко під час виступу з останнім словом напередодні заявив, що вважає справу політичною.

«Чому? Тому що я журналіст українського видання і, швидше за все, співробітники ФСБ хотіли показати, наскільки неприйнятна свобода слова. Я вважаю, що погрози й тортури у XXI столітті неприйнятні. У 1937 році катували й розстріляли мого діда. Склалося враження, що у тих чекістів, які були тоді, – у них є онуки, правнуки, які роблять такі самі дії, як у 1937 році», – сказав він.

Згодом «суд» апеляційної інстанції окупованого Сімферополя пом’якшив вирок Владиславу Єсипенку: з 6 до 5 років колонії загального режиму.

У травні 2022 року журналіст та політв’язень став лауреатом премії Американського ПЕН і Barbey Freedom to Write Award 2022. Його нагороду під час церемонії вручення премії в Нью-Йорку отримали дружина та донька Стефанія.