Крош Енвер Умерович

Дата народження: 14. 08. 1991

Справа: Хізб ут-Тахрір. Джанкойська група

Дата арешту: 11. 08. 2022

Стаття КК РФ: ст. 205.5 ч. 1

Статус: Затриманий

Установа: ФКУ СИЗО 1 УФСИН России по республике Крым и г. Севастополю, Бульвар Ленина 4, г. Симферополь, индекс 295051

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Енвер Крош народився 14 листопада 1991 року в Криму в Джанкої. Там він закінчив середню школу у селі Новостепове Джанкойського району.

Після школи Енвер зайнявся підприємництвом – разом зі старшим братом вони відкрили свою справу щодо ремонту телефонів. Також він самостійно навчився та пізніше займався встановленням кондиціонерів, ремонтом холодильників.

У 2012 році Енвер Крош та Айше Газієва одружилися. У шлюбі у них народилося троє дітей Каміла, Муслім та Азіз.

Обыск у Энвера Кроша в селе Ближнегородское, 11 августа 2022 года. Фото: «Крымская солидарность»
Обшук у Енвера Кроша у Близькогородському, 11 серпня 2022 року. Фото: «Кримська солідарність»

З 2014 року Енвер став політично активним у житті свого народу — їздив на регулярні обшуки в будинках кримських татар, відвідував стриму, колективні дуа, вів журналістські стрими. У 2015 році його викрали силовики й катували електричним струмом у Джанкойському МВС. Правоохоронці намагалися змусити Енвера співпрацювати зі спецслужбами та наклепувати на кримських татар, але отримали відмову.

Кримські татари зібралися біля будинку Енвера Кроша, де відбувається обшук, щоб підтримати його, 11 серпня 2022 року. «Кримська солідарність»

Пізніше 2018 року його заарештували на 10 діб за звинуваченням у пропаганді символіки екстремістських організацій за частиною 1 статті 20.3 КК РФ.

11 серпня 2022 року у його будинку в Джанкойському районі провели обшук. Енвера було затримано та звинувачено в організації терористичної діяльності за частиною 1 статті 205.5 КК РФ.

Енвера Кроша після обшуку повезли на газелі у супроводі шести оперативників у масках. Пізніше він розповів адвокату Емілю Курбедінову, що дорогою його били та катували, домагаючись того, щоб він розблокував телефон. Крош розповів адвокату, що одразу після виїзду йому дали його телефон, який під час обшуку було вилучено, поміщений у спеціальний пакет та запломбовано, і наказали розблокувати. Він відмовився. Тоді йому застебнули руки ззаду наручниками, поклали на підлогу обличчям униз і стали підіймати руки за наручники. При цьому постійно наказували розблокувати телефон. Після цього йому накинули ремінь на голову, і задирали її, закриваючи ніс і рота, щоб він не міг дихати. Все це супроводжувалося постійними ударами по голові та тілу, оперативники ставали йому на ноги. Катування тривали пів години, телефон Крош так і не розблокував.

Потім його посадили на сидіння і ще десь годину дороги до Сімферополя били по голові й намагалися прикладати телефон на пальці, щоб розблокувати — це не спрацювало.

Адвокат Еміль Курбедінов побачив Кроша вже в управлінні ФСБ на бульварі Франка. У нього були синці на потилиці, ліворуч біля скроні — велика шишка від удару, на лівій нозі — ніби різана рана з кров'ю, що запеклася, руки ніби порізані від наручників до крові.

Про тортури та побиття Крош та його захисник заявили під час допиту. Вину при цьому кримський татарин не визнав. Його розповідь занесли до протоколу.

За версією слідства, Енвер Крош не пізніше лютого 2015 року організував у Джанкої осередок ісламської партії Хізб ут-Тахрір. Організація заборонена та визнана терористичною в Росії, але діє вільно в Україні та більшості європейських країн. У осередок Крош нібито запросив решту п'ятьох затриманих.

«Крош… з періоду не пізніше 19.02.2015 по теперішній час здійснює на території Джанкойського району Республіки Крим потайну антиросійську, антиконституційну діяльність у вигляді пропагандистської роботи серед населення, схиляючи місцевих жителів до участі в діяльності вказаної терористичної організації, впливаючи при цьому на їхні релігійні почуття. , керує діяльністю осередку, організовує та проводить конспіративні збори», — йдеться у постанові про порушення кримінальної справи. Ні про яку терористичну діяльність у постанові не йдеться.

Після арешту Енвера Кроша, побитого дорогою з Джанкоя до Сімферополя, його дружина Айше передала його слова: «Енвер передав усім величезне привітання. Попросив купити йому рулон пластиру та передати до СІЗО, бо з ран, отриманих учора дорогою, сочиться».