Муратов Зекір’я Саітович

Дата народження: 28. 06. 1957

Справа: Хізб ут-Тахрір

Дата арешту: 07. 07. 2020

Стаття КК РФ: ч. 2 ст. 205.5

Статус: Засуджений на 11,5 років (12 лютого 2022 р.)

Установа: ФКУ Тюрьма УФСИН России по Саратовской области Адрес: 412315 Саратовская область, г. Балашов ул. Уральская д. 17

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

7 липня 2020 року після масових обшуків у Криму співробітники ФСБ затримали сімох людей. Згодом Київський районний суд Сімферополя обрав відправив їх під варту. Разом із ними на лаві підсудних опинився Зекір'я Муратов.

Затримання кримських татар улітку 2020 року. Фото: «Кримська солідарність»

Всіх звинуватили в участі в ісламській партії Хізб-ут-Тахрір. Організацію було визнано терористичною та заборонено Верховним судом РФ у 2003 році. В Україні та більшості європейських країн вона діє вільно. Пізніше затриманим додали звинувачення також у спробі захоплення влади.

Доказів причетності кримських мусульман до терористичної діяльності за весь час їхнього переслідування російською владою не було пред'явлено. Російський правозахисний рух «Меморіал» визнав усіх переслідуваних кримських мусульман політв'язнями.

Справа Зекір'ї Муратова виявилася у провадженні колегії з трьох федеральних суддів: головуючого Тимура Машукова та його колег Ігоря Костіна та Романа Пліско. Усі вони не вперше судять кримських мусульман через зв'язки з ісламською партією.

На першому ж засіданні Муратов заявив, що не вважає себе винним. Він не заперечував і не підтверджував участь у Хізб-ут-Тахрір, але пояснював позицію тим, що партію не було заборонено в Криму до 2014 року і не заборонено зараз в Україні, громадянином якої він себе досі вважає.

«Мені 64 роки, я терорист? Ви самі себе чуєте?» — звертався до держобвинувача Муратов на одному із засідань.

Його захист пред'явив суду медичні довідки, що доводять захворювання Муратова, які не дозволяють тримати його в СІЗО, зокрема серцеву недостатність, ваду серця та інші.

У слідчому ізоляторі літній кримський татарин пережив гіпертонічний криз. Чоловіка лікували препаратами, які надавала медсанчастина СІЗО, проте на запити адвоката щодо стану здоров'я ув'язненого адміністрація ізолятора не відповіла.

«Як людина, яка не може піднятися на п'ятий поверх, могла планувати захоплення влади в РФ? Це ж абсурд», — обурювалася його адвокатка Ліля Гемеджі.

Поки йшов судовий розгляд, 48 днів Муратов перебував на карантині, захворівши в ізоляторі. Він написав родичам, що його здоров'я різко погіршилося, а вже за кілька днів його у тяжкому стані доправили до туберкульозної лікарні з діагнозом «двостороння пневмонія». Аналізи показали у нього COVID-19 та 50% ураження легень.

«Перші дні лежав пластом, не їв, не пив, задихався від нестачі повітря, доки не принесли мені апарат для дихання. 15 днів не їв, тільки трохи пив воду. Після 15 днів почав потроху їсти і став оживати, але біль у грудях та хрипи в легенях залишилися», — описував пізніше свій стан Муратов активістам об'єднання «Кримської солідарності».

Інвалідність Муратов набув ще в армії. Він служив у Красноярському краї у взводі розшуку, навчання найчастіше проходили за температури до -50. Під час одного з марш-кидків він отримав обмороження та атрофію м'язів нижньої кінцівки. Муратов лікувався у шпиталі, а потім був демобілізований.

Повернувшись з армії, вступив до Ташкентської державної консерваторії. Коли 1989 року родина повернулася до Криму, він оселився у селі Оріхівка Кіровського району. Муратов працював трактористом, але за рік влаштувався за фахом — викладачем класу кларнет у музичну школу в селищі Кіровському. Пізніше сім'я Муратова переїхала до Алушти. Тут кримський татарин познайомився з мусульманами, яких згодом заарештували за звинуваченням у причетності до Хізб-ут-Тахрір у справі «Алуштинської групи».

Адвокатка Ліля Гемеджі. Фото: Антон Наумлюк, Ґраті

«Прокурор запросив 12 років до колонії суворого режиму. По суті, для 64-річного Зекір'ї Муратова це довічний термін. З огляду на його інвалідність та стан здоров'я — це дуже жорстокий термін. Тим більше, що його намагаються засудити не за реальні терористичні дії й спробу захоплення влади, а лише за розмови зі своїми єдиновірцями, яке слідство трактувало за допомогою «ручних» експертів, що підпадає під ці дії. Черговий крок до того, щоб до статистики політв'язнів додалася нова людина, яка відбуватиме термін — до цього ми рухаємось. Ми маємо підстави вважати, що суд прийме бік державного звинувачення, вони базуються на досвіді ведення цих справ та майже нульовій статистиці виправдувальних вироків. Проте ми до кінця відстоюватимемо позицію невинності нашого підзахисного», — додала захисниця Муратова.


Зекирья Муратов в Южном окружном военном суде, 20 января 2022 года. Фото: Ґрати
Зекір'я Муратов у Південному окружному військовому суді, 20 січня 2022 року. Фото: Грати

64-річного кримського татарина Зекір’ю Муратова позбавлено волі на 11 з половиною років. Відповідно до судового вироку, впродовж перших трьох років перебуватиме у тюрмі. А після відбування незаконного покарання буде обмежений у свободі пересування та вільному виборі місця проживання.

Зекір'я Муратов — літній кримський татарин з інвалідністю 3-ї групи. Має ряд захворювань: жовчнокам'яна хвороба, хронічна гіпертонічна хвороба, серцева недостатність, оніміння лівої ноги, атрофія м'язів. У чоловіка опущена одна нирка, внаслідок чого він відчуває постійні напади сильного болю. Муратов пережив кілька операцій: пахова грижа, пупкова грижа, видалили жовчний міхур.

Влітку 2021 року політв'язень захворів на COVID-19 у слідчому ізоляторі. У тяжкому стані його екстрено доставили до тюремної лікарні МОТБ-19 у Ростові-на-Дону з діагнозом «двостороння пневмонія», у нього було ураження 50% легень. Раніше у березні він пережив гіпертонічний криз.

Загалом у палаті він перебував 48 днів, але, попри тяжкий стан та клопотання адвокатів, суд незмінно залишав Муратова під вартою, продовжуючи запобіжний захід за регулярними заявами прокурора.

Зараз Муратов страждає від підвищеного тиску та серцевої недостатності. Муратов отримує медикаменти від тюремного лікаря та родичів, але стан здоров'я не покращується.