Дата народження: 02.02.1964
Справа: Батальйон ім. Н. Челебіджихана
Дата арешту: 22. 06. 2022
Стаття КК РФ: ч. 2 ст. 208
Статус: Засуджений на 8,5 років (17 лютого 2023)
Установа: ФКУ Т-2 УФСВП РФ по Володимирській області
22 липня 2022 року 58-річний військовий пенсіонер, колишній капітан корабля управління ВМС України «Славутич» Олексій Кисельов йшов до будівлі районної організації українського Товариства Червоного Хреста у Генічеську.
Сюди він переїхав із Севастополя ще 2015 року — після окупації Криму — і фактично весь час жив у Херсонській області. У Криму він працював керівником громадської організації Майдан-Севастополь (у 2013-2014 роках). У Генічеську почав займатися допомогою переселенцям із Криму та очолив громадську організацію «Переселенець-СОС», що займалася допомогою вимушеним переселенцям, а також збиралася контролювати розподіл житла в містечку, яке обіцяла побудувати херсонська влада. Після початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року військовий пенсіонер став волонтером.
По дорозі з дому до Червоного Хреста Кисельова зупинив чорний мікроавтобус. Очевидці розповіли родичам, що кілька людей у масках і камуфляжній формі оточили Кисельова та затягнули в машину. Декілька днів про нього нічого не було відомо.
Через чотири дні Олексія Кисельова привезли на адміністративний кордон з окупованим півостровом і передали працівникам кримського управління ФСБ. Ще через два дні — 29 липня 2022 року слідчий Сергій Бушуєв звернувся до Київського районного суду Сімферополя з клопотанням про арешт пенсіонера. Суд розглянув його того ж дня.
Кримінальну справу щодо Кисельова порушили 27 липня — того ж дня, коли доставили з прикордонного пункту, який контролює російська армія, до Криму. Захищати його інтереси слідчий ФСБ попросив державного адвоката Олександра Полянського. Він уже брав участь у справах, ініційованих ФСБ як адвокат за призначенням. Наприклад, він захищав під час попереднього слідства Азіза Ахтемова, обвинуваченого в диверсії разом із братом Асаном і заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріманом Джелялом.
За версією спецслужб, Олексій Кисельов, «перебуваючи на території України, у травні 2016 року добровільно вступив в збройне формування, що функціонує на її території, «Кримськотатарський добровольчий батальйон імені Номана Челебіджихана», не передбачене законодавством цієї держави, що діє з метою, що суперечить інтересам Російської Федерації».
ФСБ Криму вважає, що він постачав продукти інших учасників батальйону і готував їх до морської блокади Кримського півострова, навчав управлінню морськими судами й «дотепер не заявив про своє добровільне припинення участі у незаконному збройному формуванні». Слідство кваліфікувало це як участь у незаконному збройному формуванні. Військовому пенсіонеру загрожує від 8 до 15 років ув’язнення.
29 липня суддя Київського районного суду Сімферополя Валентина Каминіна арештувала його на два місяці. Сам Кисельов і призначений йому адвокат просили домашній арешт чи заборону певних дій без обмеження волі.
«Представлені під час розгляду численні грамоти, посвідчення, які характеризують Кисельова О.О., враховуються судом, проте не можуть бути безумовними й достатніми обґрунтуваннями для відмови у задоволенні клопотання слідчого», — підсумував суд.
На засідання Кисельова привезли з набряклими ногами, синцем на скроні й оком, що запливло від крововиливу.
17 лютого 2023 року в Криму «Джанкойський районний суд» засудив до 8,5 років позбавлення волі з відбуванням першого року у в’язниці Олексія Кисельова за фальсифікованим ФСБ обвинуваченням в нібито організації «морської блокади Криму» шляхом перекриття Керченської протоки та участі у неіснуючому незаконному збройному формуванні – «батальйоні ім. Номана Челебіджіхана».