Дата народження: 22. 11. 1975
Справа: Хізб ут-Тахрір. Севастопольська ІІІ група
Дата арешту: 09. 02. 2022
Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 205.5
Статус: Засуджений на 20 років (16 червня 2023 р.)
Установа: ФКУ СИЗО-1 ГУФСИН России по Ростовской обл., ул. Максима Горького, 219, г.Ростов-на-Дону, Ростовская обл., Россия, 344022
Близько 4 ранку 9 лютого. 2022 року Працівники ФСБ прийшли в Бахчисарайському районі до будинку активіста «Кримської солідарності» Ансара Османова.
За словами дружини Ансара Османова — Мер’єм, перед обшуком слідчий показав ухвалу суду від 7 лютого про порушення кримінальної справи про організацію діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації. Йдеться про ісламську партію «Хізб ут-Тахрір». У 2003 році Верховний суд РФ визнав її терористичною. В Україні та більшості європейських країн організація не заборонена. Російський правозахисний рух «Меморіал» визнає обвинувачених через причетність до Хізб ут-Тахрір політв’язнями. Зокрема, це стало формальним приводом для заборони руху в Росії.
Після цього оперативники розійшлися кімнатами. Під час обшуку в дитячій, стверджує одна з дочок Османова, оперативники поклали під матрац дві книги.
«Рівно о четвертій ранку сильно постукали у вікно. Чоловік мене розбудив, сказав: «Прокидайся, у нас обшук». Я тільки встигла набрати сестрі, коли вони різко — людей 15–20 — зайшли під навіс… Нас завели на кухню, а обшук почали проводити в дитячій. Одна з дочок зауважила, що під матрац підкинули книжки. Там проводили обшук, потім дітей відправили до дитячої та обшук почали проводити в залі. Я була весь час тут і зі мною людей 10. Шукали книжки, планшети, сказали віддати всі телефони… Постійно кудись поспішали. Сказали збирати речі. Забрали телефони, планшети, український паспорт чоловіка, книги, підкинуті. Причепилися до плаката — ми його привезли з Хаджу», — розповіла Мер’єм Османова.
Після обіду затриманого привезли до суду для обрання запобіжного заходу: Ансара Османова направили до Ленінського райсуду Севастополя.
Судячи з матеріалів справи, слідство вважає Ансара Османова, причетними до Севастопольської групи Хізб-ут-Тахрір. Слідство щодо неї триває з 2015 року.
10 березня 2023 року прокурор Сергій Айдінов просив Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону призначити 18 років в’язниці для Ансара Османова. 16 червня 2023 р. суддя Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону Денис Галкін засудив кримськотатарського активіста до 20 років у колонії суворого режиму.
Як повідомляє активістка Муміне Салієва, це перший такий максимальний термін у справах Хізб ут-Тахрір у Криму.
«Спецслужби як з ланцюга зірвалися, свавілля не має розумного пояснення… Сотні зниклих, арешти по надуманих обвинуваченнях, тортури невинних, вибиття неправдивих показів, практика таємних свідків, — це все історія аналогічних доносів НКВД, насильницька депортація мусульман у далекі табори та в’язниці, сотні дітей, які стали сиротами за живих батьків», — заявив Османов в останньому слові.