Салієв Сейран Алімович

Дата народження: 04. 11. 1985

Справа: Хізб ут-Тахрір. Бахчисарайська ІІ група

Дата арешту: 11. 10. 2017

Стаття КК РФ: ч.2 ст. 205.5

Статус: Засуджений на 16 років (16 вересня 2020 р.)

Установа: ФКУ СИЗО-3 ГУФСИН России по Ростовской области, 346408, Ростовская область, г. Новочеркасск, ул. Украинская №1

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Народився 1985 року в місті Абінську Краснодарського краю. Семирічним разом із родиною повернувся в Крим. 2003 року вступив у Сімферопольське вище училище на спеціальність «Оператор ПК». Має неповну вищу освіту за спеціальністю «Філолог турецької та кримськотатарської мов». Захоплювався історією Криму, влітку працював екскурсоводом. Займався боротьбою і був головним суддею на святкових турнірах з національної кримськотатарської боротьби куреш. Окрім цього приділяв увагу дітям зі свого оточення: проводив для них пізнавальні походи по визначних місцях і навчав арабської мови.

Сейран Салієв

Коли 2014 року Росія спробувала анексувати Кримський півострів, Сейран почав відвідувати суди за сфабрикованими справами й місця обшуків як громадянський журналіст.

12 травня 2016 року, коли в Бахчисараї російські силовики обшукували будинки кримських татар, Сейран Салієв розповідав у місцевій мечеті про те, що відбувається і закликав людей підтримати співвітчизників. Силовики визнали дії Салієва організацією несанкціонованого мітингу й оштрафували його на 20 тисяч рублів. Активіст не припинив допомагати іншим і говорити про заарештованих земляків: «Їх несправедливо посадили в місця позбавлення волі, їх зараз немає з нами. Я б хотів, щоб кожен про це пам'ятав».

У січні 2017 року квартиру, де Сейран Салієв жив з вагітною дружиною, трьома дітьми та літньою мамою, ветераном кримськотатарського національного руху Зодіє Салієвою, прийшли з першим обшуком.

Після повідомлення про початок обшуку в будинку активіста зібралося багато людей, виїхали адвокати Еміль Курбедінов та Едем Семедляєв. Дорогою їх зупинили співробітники ДПС, Курбедінова тоді затримали й відвезли назад до Сімферополя, в будівлю Центру з протидії екстремізму. І Сейрана Салієва, й адвоката Еміля Курбедінова заарештували ‒ на 12 і 10 днів відповідно.

Після обшуку дружина активіста Муміне Салієва розповідала, що силовики шукали заборонену ісламську літературу: «Переворушили всю шафу з літературою, говорили: «Шукайте «Крепость мусульманина». Один з них так поспішав: «Давайте закругляйтеся, там адвокат їде». А чоловік каже: «Ну правильно, я ж маю право на адвоката». І вони вже стали швидше все це проводити. І сама мотивація абсолютно незрозуміла, тому що вони говорили «ІДІЛ, ІДІЛ», а потім один з них вже говорить: «Ну якщо з ІДІЛ нічого не знайдете пов'язаного, ну Хізб ут-Тахрір подивіться»

Муміне Салієва, дружина Сейрана Салієва

Сейрана, який вийшов на свободу, вдома зустрічали друзі та близькі — з повітряними кулями та музикою, під'їзд прикрасили фотографіями, а для гостей приготували частування.

«Ось мене 12 діб не було — і діти он як скучили. Я уявляю як ті сім'ї, які вже більше ніж по два роки не бачать своїх батьків», — говорив у той день Сейран.

Еміль Курбедінов та Сейран Салієв. 7 лютого 2017 року

Другий обшук закінчився інакше — Сейрана Салієва і ще п'ятьох кримських татар звинуватили в причетності до забороненої й визнаної екстремістською в Росії ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» і заарештували. Своїх дітей Сейран бачив у СІЗО лише один раз — в коридорі суду.

16 вересня 2020 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сейрана Салієва до 16 років позбавлення волі. Вирок іще не набув чинності: захист подав апеляцію. В очікуванні апеляційного засідання Сейран перебуває в СІЗО-3 міста Новочеркаська Ростовської області РФ.