Асанов Сулейман Рифатович

Дата народження: 02. 03. 1977

Справа: Хізб ут-Тахрір. Бахчисарайська II група

Дата арешту: 11. 10. 2017

Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 205.5

Статус: Засуджений на 13 років (16 вересня 2020 р.)

Установа: ФКУ СИЗО-3 ГУФСИН России по Ростовской области, 346408, Ростовская область, г. Новочеркасск, ул. Украинская №1

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Сулейман Асанов народився 2 березня 1977 року в Узбекистані, у місті Бекабаді. При народженні отримав ім’я Марлен (від «Маркс» і «Ленін»), пізніше змінив його. У 1980-х роках Сулейман разом із батьками переїхав у Крим. Здобув вищу освіту за фахом філолога, викладача турецької та кримськотатарської мов і літератур. У 1999–2003 роках працював у Голубинській середній школі вчителем кримськотатарської мови й літератури. На уроках популяризував історію кримських татар. 2002 року отримав звання «Учитель року». Того ж року одружився з Айше. У них четверо дітей.

Сулейман Асанов заснував у Бахчисараї караван-сарай «Салачік» — культурно-етнографічний центр для відпочинку подорожніх і гостей.

«Марлен горів «Салачіком», переживав за нього і любив його, як рідну дитину. Йому було важливо зробити все якнайкраще. Коли в 1944-му наших дідусів та бабусь примусово депортували з Криму, то іншим народам казали, що то вивозять зрадників, поганих людей. Марлен хотів показати гостям Криму, що кримськотатарський народ – прекрасний, гостинний, добрий, дружній. Що ми – мирні люди, які нікому не бажають зла, що ми завжди раді гостям і завжди готові допомогти», – пояснює дружина Асанова, Айше.

Караван-сарай «Салачік»

А вже у 2014-му Росія анексувала Крим і розгорнула масштабні репресії проти кримських татар, нелояльних до окупаційної влади. Сулейман Асанов із перших днів допомагав родинам політв’язнів, їздив на суди, знімав і викладав на Youtube відео обшуків у будинках кримських татар. «Салачік» став місцем, де збиралися активісти «Кримської солідарності». Сулейман не лише надав активістам майданчик для спілкування, а й безкоштовно годував обідами.

Невдовзі «Салачік» потрапив у поле зору окупаційної влади – і за рішенням суду у 2018-му був закритий.

Брав активну участь у громадському житті міста, проводив і організовував святкові заходи в дні релігійних свят мусульман — Курбан і Ораза Байрам. Мріяв стати професійним фотографом, у 2014 році взяв участь у фотоконкурсі «Бахчисарай в об'єктиві».

Після спроби анексії Кримського півострова Росією активно допомагав сім’ям політв’язнів. Відвідував усі судові засідання за політично вмотивованими справами. Публікував на своєму ютуб-каналі відео з обшуків.В його караван-сараї часто проходили зустрічі «Кримської солідарності». 12 травня 2016 року ФСБ провела в «Салачіку» обшук. В той же день в Бахчисараї були затримані четверо місцевих жителів. Асанова серед них не було. Але його тоді притягнули до адміністративної відповідальності за «порушення громадського порядку» і присудили 5 тисяч рублів штрафу.

Сулейман Асанов. Фото: Ґрати

12 жовтня 2017 року обшук відбувся вже в Сулеймана вдома. Його заарештували за обвинуваченням у терористичній діяльності. 16 вересня 2020 року Асанова засудили до 19 років колонії суворого режиму. Захист подав апеляцію.

Мемет Бєлялов, Сулейман Асанов та Едем Смаїлов. Фото: Грати