Жук Ярослав Павлович

Дата народження: 31. 08. 1990

Справа: Акт міжнародного тероризму

Дата арешту: 18. 06. 2022

Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 361

Статус: Затриманий

Установа: СІЗО-1 м. Ростов-на-Дону

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

17 червня 2022 р. у Мелітополі на проспекті 50-річчя Перемоги біля Промислово-економічного коледжу пролунав вибух. За неофіційною інформацією, здетонувала вибухівка біля автомобіля, що проїжджав біля коледжу.

У зупиненому автомобілі перебували мешканці Мелітополя Ярослав Жук та його знайомий Ілля Єнін. Їх затримали, ймовірно, співробітники ФСБ — у масках та у цивільному одязі.

Цього ж дня вони провели обшук будинку у Жука, де була його дружина з дитиною. Родичі розповіли, що один з оперативників, які проводили обшук, вистрілив з автомата у повітря. Він сказав, що це сталося випадково, але кульового отвору не було, з чого родичі прийшли до висновку, що це був запланований постріл, щоб психологічно натиснути на дружину Жука.

Зв'язок із Жуком у рідних перервався, вони розпочали пошуки, але у всіх правоохоронних органах окупаційній владі їм відповідали, що такого у них немає. Інформації про Іллю Єніна після затримання теж ніякої не було.

У Мелітополі Жук працював зварювальником, виготовляючи пристосування до сільськогосподарської техніки, та навчався на ювелірній справі.

«Загалом усі свої сили Ярик витрачав на те, щоб забезпечити свою сім'ю та допомогти батькам. У них на руках лежача мама, і він їм дуже допомагав», — розповіли родичі Жука.

12 липня призначений окупантами «мер» Мелітополя Володимир Рогов виклав відео з буцімто свідченнями зізнання: Ярослав Жук невпевнено й зі спотиканнями каже, що «17 червня 2022 року вчинив замах на директора Департаменту освіти міста Олену Шапурову. Жбурнув вибухівку з вікна машини. Перебуваю в партизанському русі, яким опікується СБУ».

Владимир Рогов провозгласил себя "мэром" Мелитополя
«Мер» Мелітополя Володимир Рогов

Відео змонтоване з численними склейками, Жук говорить монотонним голосом.

Після цього Жука виявили вже у Криму. 10 серпня 2022 р. його доправили до управління ФСБ у Сімферополі, де того ж дня за постановою слідчого Андрія Купецькова проти нього порушили справу про вчинення акту міжнародного тероризму. 11 серпня Жука на два місяці заарештував Київський райсуд Сімферополя. В ухвалі суду йдеться, що офіційно його затримали лише 10 серпня.

Восени до справи Жука вступив незалежний адвокат Олексій Ладін. Тоді мелітополець зміг направити до Слідчого комітету листа з докладним описом, як його затримали та катували, вибиваючи свідчення, в тому числі для відео, опублікованого Роговим. Жуков заперечує причетність до вибуху у Мелітополі 17 червня та зажадав провести перевірку дій співробітників спецслужби:

«Били тупим предметом по всьому тілу, підпалювали газовим пальником ступні ніг, при цьому морально знущалися з мене. Перші три дні я просидів у наручниках за спиною. За три дні наручники зрізали болгаркою, пояснивши, що втратили ключі. Після цього у мене не відновлювалась чутливість пальців обох рук. Також мене регулярно били по голові, після чого я частково втратив слух. Під тортурами мене змушували обмовити себе. Коли я погодився, не витримавши знущань, мене із зав'язаними очима перевезли до іншого приміщення без світла та води, де дали підписати надруковане зізнання у сфабрикованій справі.

Мені приносили три варіанти зізнання, всі з яких я підписував. Погрожуючи мені розправою, вбивством, тортурами, змусили вивчити напам'ять текст із визнанням у нібито скоєному злочином. Після того, як видимі побої зійшли на обличчі, мене змусили, погрожуючи вбивством, переказати сфабриковане зізнання під відеозапис.

Таким чином, погрожуючи мені розправою, мене протримали у підвалі з 17 червня до 8 серпня. Після чого насильно перевезли до Криму, Сімферополя, в управління ФСБ. Мене змушували залишати відбитки пальців на різних предметах та речовинах. На одному із документів, які мене змусили підписати, я бачив звання та прізвище — капітан ФСБ Іпатьєв».

11 серпня 2022 року «Київський райсуд» Сімферополя обрав Жуку запобіжний захід у формі тримання під вартою. На який строк – невідомо.

26 серпня 2022 року «Верховний суд» розглядав апеляційну скаргу на це рішення і залишив запобіжний захід без змін.