З 2022 року нами було опитано 402 свідки насильницьких зникнень, свавільних затримань та злочинів проти цивільного населення, зокрема – обстрілів цивільної інфраструктури, привласнення окупантами приватного майна, незаконного позбавлення свободи.

Станом на кінець листопада 2024 року виявлено інформацію про 254  цивільні оcоби, яких було свавільно затримано представниками РФ або підконтрольними країні-агресору угрупованнями, з них 16 осіб виявлено під час обробки свідчень у листопаді 2024 року.

У листопаді документатори ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» опитали 20 осіб, які стали свідками та потерпілими від свавільних затримань, обстрілів цивільної інфраструктури та воєнних злочинів, вчинених країною-агресором проти цивільних осіб.  З них двоє свідчили про обстріли цивільної інфраструктури (у Запорізькій області), одна особа свідчила про обставини захоплення російськими військами Запорізької АЕС, одна особа щодо привласнення її майна окупантами,  інші 16 стосувались незаконних позбавлень свободи цивільних осіб.

Під час опитувань у листопаді 2024 року документаторами виявлено 16 осіб, які були незаконно позбавлені особистої свободи внаслідок російської агресії, а саме про:

  • 13 чоловіків та 3 жінок, з них:
  • 6 – щодо позбавлення свободи себе або своїх рідних, які вже звільнені з незаконного ув'язнення;
  • 8 – щодо позбавлення свободи свого родича, знайомого, місцезнаходження яких відоме: вони утримуються в установах виконання покарань на території Російської Федерації за вчинення злочинів, передбачених законами РФ;
  • 2 – свідчили про позбавлення свободи осіб, місце перебування яких наразі не відоме.

Всі виявлені особи, які були незаконно позбавлені свободи, перебували у статусі цивільних, не чинили опору, не здійснювати жодної діяльності, яка би загрожувала життю та здоров’ю інших, не вчиняли правовопорушень чи іншої незаконної діяльності.

Причини більшості виявлених документаторами у цьому місяці випадків незаконного позбавлення свободи цивільних осіб не відомі, їм передували обшуки житла осіб.

Одна жінка була затримана за активну проукраїнську позицію, а саме підготовку до проведення акції до Дня Незалежності України (надавала односельчанам українські прапори).

Двоє з опитаних, які пережили незаконне ув'язнення, свідчили про нелюдські умови тримання, постійні побиття та катування струмом.

  • Так, пан О., згадує своє незаконне позбавлення свободи так: “...Потім почався допит з використанням фізичного впливу та електричного шокера... Били кийком по ногам, спині. Палили пальці запальничкою. Електричним шокером тицяли по спині, верхнім та нижнім кінцівкам, в задній прохід (анус). Як довго часу був допит я не пам'ятаю. Після допиту мені дали час прийти до тями і відвели у камеру…Камера розмірами приблизно 2 метри в довжину на 2,5-3 метри в ширину, був умивальник, замість туалету було відро, 2-х ярусне ліжко з панцирною сіткою, світло було в камері, було вікно. Годували ув’язненних залишками їжі від окупантів, а також сухпайками. Воду не приносили.

  • Під час спілкування з документаторами, пан С. розповідав, що окупанти зайшли в двір його будинку, де він варив буржуйку, спитали хазяїна будинку. Він зазначає: “Коли я відкрив будинок,  то половина з окупантів пішли за будинок, а половина в середину будинка, а мене повели за будинок. За будинком дістали шокер і почали бити шокером по тілу. Під час катування струмом запитували де вибухівка та де припаси. Приблизно 15 хвилин тривало катування з коротким ураженням струму,  приблизно по декілька секунд”.

Документаторами було задокументоване свідчення жінки,  яка була незаконно позбавлена особистої свободи та була примусово “депортована” на підконтрольну териоторію. Пані С. згадує про це так:

“Мене вивели до флагштоку, сказали стати обличчям до них. Я встала та задерла голову і дивилась в бік посадки. Спілкувались зі мною викрикуючи, я стала ноги на ширині плечей, руки тримала позаду, як засуджена. Співробітник ФСБ викрикнув мені, щоб я дивилась на нього, тоді я повернула голову на нього і очима дивилась в посадку. Він зачитав мені приговор. Обличчя я його не бачила, бо він був у балаклаві та в шапці. Суть приговора була в тому, що я видворяюсь з території Запорізької області, за те, що я дискредитую рф, схильна до тероризму, вигукувала фашистські лозунги та співала фашистські гімни. Далі сказали йти в бік Запоріжжя. По дорозі бачила на шляху вся дорога була в протитанкових мінах”.

ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» із 2017 року провадить свою діяльність,  спрямовану на захист осіб, незаконно позбавлених особистої свободи з політичного мотиву. Широкомасштабна збройна агресія РФ і окупація значних територій України призвела до нової хвилі насильницьких зникнень та свавільних затримань. Об’єднання з початку повномаштабного вторгнення документує та глибинно опитує постраждалих та свідків міжнародних злочинів, скоєних російськими військовими на окупованих територіях України.  Організація долучились до коаліції громадських організацій “Україна. 5 ранку” та глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна). Документатори нашої організації працюють над отриманням свідчень осіб, які стали свідками злочинів РФ, потерпіли від незаконного позбавлення свободи, утримувались проти своєї волі окупаційною владою.  

На основі задокументованих свідчень,  можна виділити такі види злочинів, які передбачені положеннями Римського статуту, а саме:

  • Умисні обстріли цивільної інфраструктури
  • Насильницькі зникнення та свавільні затримання цивільних осіб
  • Катування, жорстоке поводження та нелюдські умови утримання цивільних
  • Привласнення та грабіж приватної власності цивільних осіб

Вся отримана інформація документаторами «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» свідчить про порушення країною-агресором правил ведення бойових дій та норм і принципів Міжнародного гуманітарного права: зокрема вчинення таких воєнних злочинів, як вбивство, катування цивільного населення окупованої території, поміщення у в'язницю або інше жорстоке позбавлення фізичної свободи, пограбування державної або приватної власності, знищення міст чи сіл.

Ми і надалі будемо продовжувати роботу зі свідками злочинного свавілля РФ.

Скачати PDF

Інша аналітика

Дивитись усі
МЕТОДОЛОГІЯ
1.6.25

Методологія пошуку зниклих безвісти: Як шукати людей, яких окупанти позбавили волі.

Експетні пропозиції
10.23.21

Громадська експертиза щодо діяльності Мінреінтеграції в частині здійснення заходів щодо захисту і забезпечення прав осіб, позбавлених особистої свободи

Оцінка діяльності Мінреінтеграції та Міжвідомчої комісії щодо взаємодії з заявниками та громадськістю під час виконання покладених на них завдань та пропозиції щодо посилення такої взаємодії.