Наші юристи підготували повне юридичне пояснення з погляду міжнародного права: чому незаконно ув'язнені окупантами цивільні після повернення додому мають бути звільнені від примусової мобілізації. Повний текст пояснювальної записки читайте у прикріпленому PDF-файлі нижче 👇

Відповідно до статті 117 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими, особи звільнені з полону, не можуть бути використані на дійсній військовій службі.

Але наразі ні Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ні Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» не забезпечує можливість для цивільних осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи не бути мобілізованими або звільнитись з військової служби задля уникнення повторного полону та задля дотримання вимог ст. 117 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими.

Окрім того не передбачене право на звільнення з військової служби для військовополонених, які потрапили в полон починаючи з 2014 (під час АТО або ООС) року і були звільнені до 24 лютого 2022 року, оскільки чинна норма закону передбачає, що звільнитись зі служби військовослужбовці можуть тільки у зв’язку зі звільненням з полону.

Отже, прийняття відповідних законодавчих змін буде відповідати положенням міжнародно-правових  договорів, які були ратифіковані відповідно до українського законодавства. 

Варто зазначити, що окрім юридичних підстав для внесення запропонованих у законопроєкті змін існує і моральних аспект, адже цивільні особи, які перебували в полоні, часто потребують додаткового часу для реабілітації та адаптації після повернення. 

Скачати PDF

Інша аналітика

Дивитись усі
Лист на Державне бюро розслідувань про нові списки колаборантів
8.29.24

Листи з моніторинговим списком колаборантів на спеціальні служби

За моніторинговий період жовтень 2023- липень 2024 Об’єднання родичів політв’язнів Кремля передало спецслужбам список із 445 людей, які, за даними наших моніторів, пішли на добровільну незаконну співпрацю з ворогом. Відомості фахівці ГО надіслали на адресу Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань
Петиція про першочергове надання тимчасового житла мешканцям Запорізької області, звільненим із полону та незаконного ув’язнення окупантами
10.14.24

Петиція від нашої ГО: чому за законом звільнені з полону та незаконного ув'язнення мають першочергово отримати тимчасове житло

З 2022 року на тимчасово окупованих територіях Запорізької області окупанти свавільно затримують та незаконно увʼязняють тисячі людей. Україна звільняє своїх громадян в ході “обмінів”. Додому вже повернулося більше 3500 громадян. Серед них немало і мешканців Запорізької області. Ці люди повернули собі свободу, але поки що не повернули свій дім. Законодавство в Україні гарантує звільненим з полону та незаконного увʼязнення тимчасове житло. Але забезпечити його має влада в регіонах. Ми – Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля – виступаємо за створення передумов для надання житла звільненим з російських катівень українців – із фондів міста в першу чергу, як це їм обіцяє закон.