Наші юристи підготували повне юридичне пояснення з погляду міжнародного права: чому незаконно ув'язнені окупантами цивільні після повернення додому мають бути звільнені від примусової мобілізації. Повний текст пояснювальної записки читайте у прикріпленому PDF-файлі нижче 👇
Відповідно до статті 117 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими, особи звільнені з полону, не можуть бути використані на дійсній військовій службі.
Але наразі ні Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ні Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» не забезпечує можливість для цивільних осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи не бути мобілізованими або звільнитись з військової служби задля уникнення повторного полону та задля дотримання вимог ст. 117 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими.
Окрім того не передбачене право на звільнення з військової служби для військовополонених, які потрапили в полон починаючи з 2014 (під час АТО або ООС) року і були звільнені до 24 лютого 2022 року, оскільки чинна норма закону передбачає, що звільнитись зі служби військовослужбовці можуть тільки у зв’язку зі звільненням з полону.
Отже, прийняття відповідних законодавчих змін буде відповідати положенням міжнародно-правових договорів, які були ратифіковані відповідно до українського законодавства.
Варто зазначити, що окрім юридичних підстав для внесення запропонованих у законопроєкті змін існує і моральних аспект, адже цивільні особи, які перебували в полоні, часто потребують додаткового часу для реабілітації та адаптації після повернення.