Михайло Савва, доктор політичних наук, професор та експерт Центру громадянських свобод, представив методологію пошуку зниклих безвісти мешканців України. Ця унікальна розробка стала важливим інструментом у вирішенні проблеми, яка є болісною та невирішеною для десятків тисяч українських родин.

Що представляє методологія?

Методологія, розроблена в межах проєкту "Адвокація прав цивільних ув’язнених внаслідок війни", є покроковою інструкцією для родичів зниклих безвісти, ініціативних груп та громадських організацій. Вона містить практичні рекомендації щодо:

  • Сповіщення українських органів влади про зникнення.
  • Пошуку інформації через відкриті ресурси.
  • Подання запитів до російських органів, включно з Федеральною службою виконання покарань.

Ця методологія має допомогти дізнатись статус зниклої людини — чи є вона військовополоненим, цивільним затриманим чи іноземним ув’язненим. До методології також включені зразки заяв і звернень, що суттєво полегшують взаємодію з державними та правоохоронними органами.

Значення для родин зниклих безвісти

Родини зниклих безвісти часто стикаються з численними перешкодами, серед яких, зокрема:

  • Відсутність доступу до достовірної інформації.
  • Байдужість чи неефективність державних та правоохоронних органів.
  • Ігнорування їхніх запитів російськими структурами.

Ця методологія  пропонує чіткий алгоритм дій, забезпечуючи родини ресурсами та знаннями, необхідними для активного пошуку своїх близьких. Відтепер у них з’являється інструмент, що дозволяє більш ефективно орієнтуватися у складному процесі пошуку.

Під час презентації методології відбулося обговорення практичного застосування представленого інструменту, під час якого Ігор Котелянець, голова Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, поставив кілька критично важливих запитань, що стосуються проблем, з якими стикаються родичі пропавших безвісти зокрема:

  • Як забезпечити оперативність отримання інформації від міжнародних організацій?
  • Які додаткові інструменти можуть використовувати родини, якщо російські структури відмовляються відповідати на запити?
  • Чи можна об’єднати зусилля родичів для більш ефективного захисту прав зниклих осіб?

Михайло Савва надав розгорнуті відповіді, акцентуючи увагу на тому, що наполегливість і грамотна стратегія — ключові фактори успіху. Він також наголосив на важливості документування кожного етапу пошуку та тісної співпраці з міжнародними організаціями, такими як Міжнародний Комітет Червоного Хреста.

Методологія Михайла Савви — це крок уперед у боротьбі з безпорадністю, яку відчувають родичі зниклих безвісти. Вона не лише надає практичні інструменти, але й відкриває нові можливості для залучення уваги до проблеми на національному та міжнародному рівнях. Завдяки цій методиці сотні родин отримують шанс віднайти своїх близьких і добитися справедливості.

Побачити презентацію методології можливо за посиланнями
https://youtu.be/NPFnyx0L0g4
https://youtu.be/6eHwqUldRMo

Скачати PDF

Інша аналітика

Дивитись усі
Лист на Державне бюро розслідувань про нові списки колаборантів
8.29.24

Листи з моніторинговим списком колаборантів на спеціальні служби

За моніторинговий період жовтень 2023- липень 2024 Об’єднання родичів політв’язнів Кремля передало спецслужбам список із 445 людей, які, за даними наших моніторів, пішли на добровільну незаконну співпрацю з ворогом. Відомості фахівці ГО надіслали на адресу Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань
50 рекомендацій організаціям і установам
6.1.24

50 кроків назустріч цивільним заручникам. 50 рекомендацій організаціям і установам для ефективних змін

Ми розробили 50 рекомендацій для влади, щоб забезпечити комплексний захист цивільних в незаконному увʼязненні. ГО прагне, щоб викладені пропозиції змін стали предметом широких обговорень серед родин ув’язнених, представників державного та громадського сектору.