2024 рік став важливим етапом у діяльності Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, який був насичений подіями та досягненнями. Об’єднання зосередило свої зусилля на заходах, які сприяли звільненню незаконно ув’язнених українських громадян, підтримці їхніх родин, адвокації законодавчих змін і приверненні уваги міжнародної спільноти до злочинів РФ.
Протягом 2024 року, за даними Головного управління розвідки України, до України в межах процедури взаємних звільнень повернулося 1358 полонених, з них 31 — цивільний громадянин України. Зокрема, серед звільнених цивільних — Наріман Джелялов, Валерій Матюшенко, Леніє Умєрова, Віталій Голубков, Олена Пех, Богдан Гелета, Іван Левицький та інші. За рік було проведено 11 у межах процедури взаємних звільнень. Об’єднання родичів політв’язнів Кремля висловлює подяку Координаційному штабу з питань поводження з військовополоненими за докладені зусилля, в результаті яких до України повертаються її громадяни, яких РФ незаконно позбавляє особистої свободи.
У жовтні було ухвалено Резолюцію Парламентської асамблеї Ради Європи щодо безвісти зниклих осіб, військовополонених та цивільних громадян України, які перебувають у незаконному ув’язненні внаслідок збройної агресії РФ проти України. Резолюцією, зокрема, затверджено низку дій, які мають вчинити країни-члени Ради Європи, а саме:
Крім того, Резолюція рекомендує країнам-членам Ради Європи надавати Україні експертно-фінансову підтримку за програмами медичної, психологічної та соціальної реабілітації звільнених осіб. Резолюція також закликає міжнародну спільноту посилити тиск на РФ з метою забезпечення звільнення всіх українських військовополонених та цивільних полонених та підтримати Україну в її зусиллях щодо забезпечення справедливості та захисту прав людин.
Об’єднання щиро дякує українським депутатам та органам державної влади, які домоглися ухвалення цієї резолюції.
Об’єднання родичів політв’язнів Кремля адвокатувало законодавчі зміни, спрямовані на реалізацію права цивільних, які звільнилися з незаконного ув’язнення, на відстрочку від мобілізації. Також відстрочку отримують родичі зниклих безвісти осіб. Законопроєкт №12104, підписаний Президентом України 31 грудня 2024 року, реалізовує норми статті 117 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими, згідно з якими особи, звільнені з полону, не можуть бути використані на дійсній військовій службі.
Об’єднання висловлює подяку Групі депутатів-ініціаторів цього закону: Ірині Фріз, Михайлу Бондару, Іванні Климпуш-Цинцадзе, Соломії Бобровській, Софії Федині, Ростиславу Павленку, Ніні Южаніній, Миколі Княжицькому, Вадиму Івченко, Олексію Гончаренку, Володимиру В’ятровичу, Ірині Геращенко, Олександру Федієнку, Олександру Ковальову, Ярославу Юрчишину, Яні Зінкевич та Василю Мокану. Також дякуємо Координаційному штабу з питань поводження з військовополоненими та Уповноваженому Верховної Ради України з питань прав людини за системну підтримку цього документа.
У 2024 році Об’єднання представило дві фундаментальні роботи:
Також було розроблено 50 рекомендацій для влади, щоб забезпечити комплексний захист цивільних в незаконному увʼязненні та Алгоритм дій для цивільних, які звільнилися самостійно, щоб ефективно підготуватися до подання заяви на розгляд Комісії.
Для привернення уваги міжнародної спільноти до проблеми незаконного ув’язнення цивільних осіб внаслідок збройної агресії РФ проти України Об’єднання родичів політв'язнів Кремля протягом року співпрацювала, зокрема, з Радою ООН з прав людини, Комітетом з питань насильницьких зникнень ООН, Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні, Організацією з безпеки і співробітництва в Європі, Незалежною міжнародною комісією ООН з розслідування порушень в Україні.
Протягом року Об’єднання родичів політв’язнів Кремля випустило в ефір понад 50 програм “Звільніть рідних”, систематично наповнювало інформаційний простір голосами цивільних заручників, членів їхніх родин та експертів, а також просувало механізми звільнення та захисту. Також Об’єднання продовжувало захищати права незаконно увʼязнених цивільних громадян України та їх родичів, сприяло отриманню допомоги та підтримки більш ніж 150 родинам, що борються за звільнення своїх рідних.
Також наприкінці року було розроблено і затверджено Стратегічний план Об’єднання родичів політв’язнів Кремля на 2025–2027 роки. Стратегія закладає чіткі механізми для досягнення цілей, визначених Стратегічним планом, та індикаторів успіху, що забезпечать ефективний захист прав політв'язнів і їхніх родин.
2024 рік продемонстрував, що завдяки спільним зусиллям Об’єднання, міжнародних партнерів і державних структур можна досягати значних результатів у боротьбі за права незаконно ув’язнених. Попереду ще багато викликів, але здобутки цього року надихають на подальшу роботу задля свободи й справедливості.