А ви знаєте, що існує проблема дискримінації цивільних, які були поневолені росіянами, а потім повернулися з незаконного ув’язнення самостійно?
Такі люди були звільнені не за так званим “обміном” та не в рамках діяльності Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Після звільнення ці громадяни самостійно покидають тимчасово окуповану територію, а прибуваючи на контрольовану територію України не мають можливості довести факт свого незаконного увʼязнення (“полону”), щоб отримати доступ до української державної підтримки та програм соціального захисту.
За інформацією, наданою опитаними нами жертвами таких увʼязнень – окупаційна армія РФ позбавляла їх особистої свободи з метою використання як рабської праці або для отримання інформації про інших осіб через тортури.
Такі люди після звільнення позбавлені можливості надати “класичні” документальні підтвердження факту незаконного увʼязнення, передбачені вимогами Закону. Крім того, процедура прийняття Комісією з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України рішень щодо встановлення факту позбавлення особистої свободи не є прозорою і зрозумілою для заявника.
За нашою інформацією, Комісія відмовляє у встановленні факту без пояснення мотивів такого рішення та без надання методологічної допомоги заявнику, як саме він може довести факт свого увʼязнення.
За результатом наших досліджень, однією з причин є те, що члени Комісії не мають конкретних пропозицій до заявника і не знають які саме підтвердження заявники з такої категорії цивільних могли би підготувати на розгляд Комісії. У свою чергу, заявник не має, де отримати необхідні розʼяснення.
Це призводить до неотримання ним “статусу” цивільного заручника, щоб підпадати під дію Закону. Саме тому такі незаконно ув'язнені цивільні втрачають доступ до реалізації своїх прав і не можуть отримати належну допомогу та комплексний соціальний захист від держави.
Зараз ГО Об'єднання родичів політв'язнів Кремля працює над створенням ефективного алгоритму підтвердження факту незаконного ув'язнення для цивільних бранців, що звільнилися самостійно - за підтримки Міжнародний фонд "Відродження".
Щоб отримати безоплатну правничу допомогу для встановлення факту незаконного ув'язнення вашого або ваших рідних, заповніть анкету на нашому сайті в розділі Юридична допомога.
Допис підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», він передає погляд ГО ОРПК і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».