"У нас взагалі-то передбачено Конституцією, що здоров'я і життя людини є найвищою цінністю для держави. І тому тут вже є такий баг: чому у нас йдеться про якусь винагороду за героїзм, а не просто соціальну справедливість для постраждалих?
Із приводу роботи комісії: неодноразово відзначалося, що має бути певний баланс між тим, як люди пишуть заяви, що не має бути заява абсолютно пуста і без доказів, людина має аргументовано і послідовно, логічно висловити і викласти свої відомості про себе або про своїх рідних. Але і комісія має у разі, якщо їй цих відомостей або документів недостатньо, нормально вмотивовано повідомити про причину відмови, щоб людина могла виправити, якщо вона може щось додати, змінити.
Наразі це постійне вгадування бажань комісії. На жаль, судовий розгляд і судове оскарження тут не помічне, бо суд визнає дискрецію комісії й просто повертає заяви на повторний розгляд.
Чим це, на нашу думку, є негативним — це затягує час. Люди після неволі потребують термінової медичної допомоги, термінової реабілітації. У них немає часу чекати роками, поки комісія буде розглядати, поки суд буде оскаржувати, знов комісія розглядатиме. Тож у постраждалих абсолютно нормальна бажана реакція: виїхати за кордон і забути про це.
Моя думка посилюється від одного аналітичного звіту до іншого: на моє глибоке переконання, ця послуга встановлення факту незаконного ув'язнення є адміністративною послугою і має надаватися в межах Закону про адміністративну процедуру.
Тож ця процедура має бути врегульованою, зрозумілою для заявника, має бути чіткі встановлені строки, а не знову ж таки бажання і можливості комісії, має бути можливість заслухати людину, яка бажає бути заслуханою, у постраждалого має бути представник, якщо він цього бажає.
Тобто людина має бути захищена в взаємовідносинах з державою процедурою: чіткою, зрозумілою, яку всі дотримуються, і тоді навіть при такій широкій дискреції комісії, у людини будуть права, а не просто якісь бажання і небажання комісії.
Але найкраще, що чим менша буде ця комісія, або якщо це буде представник якогось міністерства і буде зрозумілий, чіткий закон для нього, то можна обійтися без комісії, оскільки вона роками показує свою неефективність".
Катерина Левченко, керівниця юридичного відділу ГО Об'єднання родичів політв'язнів Кремля на Правозахисний клуб «Повернення поза обміном: як захистити права самостійно звільнених з неволі РФ».
Висновки та конструктивні пропозиції, висловлені під час Клубу, вносимо до алгоритму прискореного встановлення факту позбавлення особистої свободи тих цивільних осіб, що були звільнені самі, не внаслідок так званих "обмінів". Над алгоритмом фахівці Об'єднання родичів політв'язнів Кремля працюють за підтримки Міжнародний фонд "Відродження".
Допис створено ГО Об'єднання родичів політв'язнів Кремля за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Текст відображає погляди фахівців Об'єднання і вони не обов'язково збігаються із поглядами Міжнародного фонду Відродження.