
Минулого тижня Ігор Котелянець, голова Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, взяв участь у важливій нараді в Офісі Президента України, в рамках якої було обговорено проблемні питання, пов’язані з реалізацією прав і свобод осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії рф проти України та членів їх сімей.
Зустріч відбулася під головуванням заступниці керівника Офісу Президента України Ірини Верещук. До робочої групи було залучено представників Офісу Генерального прокурора України, Координаційного Штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру СБУ, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства юстиції України та громадських організацій.
«До повномасштабного вторгнення росії в нашу країну в Офісі Президента України діяли робочі групи з питань пошуку механізмів звільнення цивільних заручників. З березня 2022 року кількість незаконно ув’язнених цивільних українців суттєво збільшилась і продовжує зростати: тільки нашою організацією у січні 2025-го задокументовано 20 випадків насильницького зникнення та свавільного затримання цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Загалом же, за нашими оцінками, близько 20 тисяч цивільних українців є незаконно позбавленими особистої свободи. Тому подібні наради із залученням як представників державних та правоохоронних органів, так і громадських об’єднань – вкрай важливі для пошуку дієвих механізмів визволення цивільних», – зазначає Ігор Котелянець.
Учасники зустрічі, зокрема, розглянули різні плани та пропозиції щодо звільнення незаконно ув’язнених цивільних громадян України. Також обговорили питання прийняття розпорядження про створення Робочої групи з питань роботи із повернення цивільних полонених з полону країни-агресора, її персонального складу та плану дій.
ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» із 2017 року провадить свою діяльність, спрямовану на захист осіб, незаконно позбавлених особистої свободи з політичного мотиву. Об’єднання з початку повномасштабного вторгнення глибинно опитує постраждалих та свідків міжнародних злочинів, скоєних російськими військовими на окупованих територіях України та документує отримані свідчення. Аналітичні огляди діяльності ГО можна переглянути на нашому сайті в розділі «Аналітика»: https://www.relativespp.org/analytic
Документування здійснюється за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine.