На зустрічі з Координаційним штабом обговорили перспективи звільнення незаконно ув’язнених цивільних та політв’язнів
Поділитися:

Сьогодні голова Об'єднання родичів політв’язнів Кремля Ігор Котелянець взяв участь у робочій зустрічі з представниками Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Зокрема, з боку Штабу на зустрічі були присутні Андрій Юсов, керівник Робочої групи Координаційного Штабу та Вікторія Петрук, керівниця правозахисних проєктів Штабу. Основною темою зустрічі стало обговорення ключових питань, пов’язаних зі звільненням незаконно ув’язнених цивільних громадян України і політв’язнів, а також підтримка тих, хто вже повернувся з незаконного ув’язнення.

Фокус на звільненні політв’язнів

Особливу увагу під час обговорення приділили звільненню політв’язнів, більшість із яких були незаконно ув’язнені ще до 2022 року. Ці люди, часто засуджені на тривалі строки (10–20 років і більше), утримуються в нелюдських умовах через свою проукраїнську позицію. Їхні страждання розпочалися задовго до повномасштабної збройної агресії РФ проти України, і зараз вони потребують активізації зусиль держави для звільнення в межах взаємних обмінів.

Обговорювали, зокрема, долі братів Теймура і Узеіра Абдулаєвих, Володимира Дудки, Олексія Бессарабова, Дмитра Штиблікова та багатьох нших політв’язнів, які перебувають у надзвичайно жорстких умовах утримання. Ігор Котелянець передав Координаційному штабу список із близько 300 політв’язнів, значна частина з яких утримується в окупованому Криму.

Окремо порушили питання повернення на територію України політв’язнів, строки незаконного утримання яких добігають завершення. Як зазначив в ході зустрічі Ігор Котелянець, РФ намагається вигадувати нові підстави для обмеження їхньої свободи, тому важливо посилити зусилля щодо їхнього повернення.

Підтримка цивільних осіб, які звільнилися з незаконного ув’язнення самостійно

Також Ігор Котелянець презентував напрацювання Об’єднання родичів політв’язнів Кремля - Алгоритм доведення факту незаконного позбавлення цивільних громадян особистої свободи внаслідок збройної агресії РФ та Експертний аналітичний огляд та рекомендації щодо доведення факту незаконного позбавлення особистої свободи цивільних громадян України. Ігор Котелянець, зокрема, зазначив, що огляд базується на грунтовному досліджені, проведеному фахівцями Об’єднання, з метою вивчення проблем і їх причин, з якими стикаються цивільні які звільнилися з незаконного ув’язнення поза процедурою взаємних звільнень. З огляду на виявлені проблеми, керівник Об’єднання закликав Координаційний штаб надати додаткову підтримку тим, хто звільнився самостійно, але поки не має підтвердженого статусу незаконно ув’язненого.

Для цивільних, які самостійно звільнилися з незаконного ув’ящення, процедура доведення факту позбавлення свободи займає тривалий час - від кількох місяців до років. Це позбавляє людей соціального та правового захисту, а також медичної та психологічної допомоги, яких потребують люди, які пережили жахи перебування в ув’язненні - фізичні і психологічні знущання, жахливі умови утримання, катування, насильство тощо”, - зауважив Ігор Котелянець.

Водночас він акцентував увагу на важливості запровадження в Україні комплексної медичної допомоги для тих, хто пережив незаконне ув’язнення. “Хоча чинний Закон України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей" гарантує таку підтримку, наразі відсутні механізми реалізації цієї норми. Тому Міністерство охорони здоров’я України має розробити необхідні порядки для забезпечення медичної допомоги та реабілітації осіб, які повернулися з незаконного ув’язнення,” - пояснив Ігор Котелянець.

У свою чергу, представники Координаційного Штабу висловили готовність сприяти в наданні соціальної та правової допомоги таким особам.

Ця зустріч стала важливим кроком у консолідації зусиль для захисту прав незаконно ув’язнених і звільнених осіб. Взаємодія громадських організацій із Координаційним штабом дозволяє не лише визначити ключові проблеми, але й напрацьовувати реальні рішення для їх вирішення.

No items found.

Останні новини