Кримському татарину Зекір'є Муратову 65 років. Він – найстарший серед усіх кримських політв’язнів. Зекір'є заарештували 7 липня 2020 року. Тоді одразу в кількох районах Криму було проведено обшуки та затримання. 11 лютого 2022 року російський Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Зекір Муратова до 11 років і 6 місяців позбавлення волі в колонії строго режиму.
Колишній вчитель музики Зекір'я Муратов має інвалідність 3-ї групи та ряд захворювань: жовчнокам'яна хвороба, хронічна гіпертонічна хвороба, серцева недостатність, оніміння лівої ноги, атрофія м'язів. У чоловіка опущена одна нирка, внаслідок чого він відчуває постійні напади сильного болю. Муратов пережив кілька операцій: пахова грижа, пупкова грижа, видалили жовчний міхур.
Влітку 2021 року політв'язень захворів на COVID-19 у слідчому ізоляторі. У тяжкому стані його екстрено доставили до тюремної лікарні МОТБ-19 у Ростові-на-Дону з діагнозом «двостороння пневмонія», у нього було ураження 50% легень. Раніше у березні він пережив гіпертонічний криз.
«Після того, як він перехворів рік тому на COVID-19 у слідчому ізоляторі, він сильно схуд. Але не сумує через це, тримається», – розповів адвокат Ігор Еліфанов.
Загалом у палаті він перебував 48 днів, але, попри тяжкий стан та клопотання адвокатів, суд незмінно залишав Муратова під вартою, продовжуючи запобіжний захід за регулярними заявами прокурора.
11 липня у Москві під час розгляду касаційної скарги захисту Муратова адвокати надали докази того, що рішення суду були ухвалені з порушенням закону. Однак суд не дослухався до аргументів захисту та залишив вирок Муратову чинним.
Зараз Муратов страждає від підвищеного тиску та серцевої недостатності. Муратов отримує медикаменти від тюремного лікаря та родичів, але стан здоров'я не покращується.
Ми закликаємо Міністерство з питань реінтеграції, Омбудсмана Дмитра Лубінця, Офіс Омбудсмана України посилити моніторинг додержання прав українських громадян, які досі перебувають в неволі країни-окупанта, та застосувати всі можливі важелі впливу задля якнайшвидшого повернення всіх українських політв’язнів додому!
_______________
Ця стаття — частина циклу Об’єднання про українських політв’язнів, яким не надається медична допомога у місцях несвободи тимчасово окупованого Криму та РФ.
Багато бранців Кремля мають хронічні хвороби, деякі — інвалідність, але до критичного погіршення здоров’я призводять умови утримання, фізичне насильство та повне ігнорування їхніх потреб та прав. У цьому році відсутність медичного втручання забрала життя Констянтина Ширінга і Джеміля Гафарова. РФ продовжує грубо порушувати міжнародне гуманітарне право відповідно до якого ненадання медичної допомоги прирівнюється до тортур.