"У квітні 2024-го громадські організації домоглися свого — для цивільних створили окрему робочу групу при Координаційному штабі, яку очолив представник Офісу Омбудсмана України. І це вже краще, ніж нічого. Я не можу сказати, що в такому форматі як слід приділяється увага обговоренню і створенню механізму звільнення цивільних. Але, з іншого боку, багато рішень приймають для підтримки родин і звільнених з неволі, щоб удосконалити законодавство тощо. Тобто робоча група запрацювала, і, на мій погляд, вона досить проактивна, — говорить керівник ГО Об'єднання родичів політв'язнів Кремля Igor Kotelianets.
На питання, чому для цього знадобилося так багато часу, є принаймні один варіант відповіді. Через побоювання, що якщо ми почнемо системно працювати з цим і в державі з'явиться відповідний орган, то це спонукатиме Росію затримувати ще більше людей на тимчасово окупованих територіях.
Бо так Україна оприявнить цінність людського життя незаконно утриманих і високу зацікавленість звільнити їх. Водночас що більше українців потраплятиме в полон, то сильнішим буде запит у суспільстві повернути їх додому. І Росія зможе використовувати це, щоб підбурювати й тиснути на українську владу.
— Це найпоширеніша думка в колах людей, дотичних до цих процесів, — пояснює Ігор Котелянець. — Тому ми в поганій грі вдаємо, що не так уже нам це і потрібно й можете робити все, що хочете, але ви як країна-агресор не зможете нами так маніпулювати. Водночас влада все ж не може зовсім ігнорувати цю тему. Тому і виходить оцей шпагат.
Подробиці читайте у великій статті LB