Окупанти катували електрикою і протигазом! Про це пан О, якого окупанти затримали за його волонтерську діяльність, розповів нашим документаторам: “Роздягали до білизни, клали на підлогу, одягали протигаз, руки стягували мотузкою, а потім пропускали напругу через великий палець і мочку вуха. Вони змусили мене записати відео, де я обіцяю, що, у разі виявлення диверсійних груп, зобов'язаний повідомити про це військову комендатуру”.

Під час спілкування з документаторами, пан С. розповів наступне: “Були катування, допити з шокером, змушування до співпраці. Мотиви затримання - позиція громадська та посада, вимагали "переписати" підприємства на росію”.

Пан Г. розповідав, що його довгий час також катували зі струмом, а коли дізнались про проблеми з серцем - знайшли інші способи знущання. Відпустили лише за умови так званих “виправних” робіт - примусової праці. “Мене відпустили з камери з умовою участі у виправних роботах в місті. Щодня мене забирали о 6:00 ранку і відпускали в 17:00. Я копав окопи на околицях, займався прибирання територій міста”.

У вересні документаторами ГО Об'єднання родичів політв'язнів Кремля було отримано 20 свідчень від осіб, які стали свідками та потерпілими від свавілля, обстрілів цивільної інфраструктури  та воєнних злочинів, вчинених проти цивільних осіб, з боку країни агресора.  

З них троє свідчили про обстріли цивільної інфраструктури (у Мелітополі та Запоріжжі), інші 17 стосувались незаконного позбавлення свободи цивільних осіб.

Під час опитувань  у вересні документаторами виявлено інформацію про 17 осіб, які були незаконно позбавлені свободи:

  • 12 чоловіків,
  • 5 жінок,
  • 1 особа пенсійного віку, з них:
  • 13 свідчили щодо позбавлення свободи себе або своїх рідних, які вже були звільнені з полону;
  • 3 - щодо позбавлення свободи свого родича, знайомого, місцезнаходження яких відоме – вони утримуються  в установах виконання покарань на території російської федерації за вчинення злочинів, передбачених законами РФ;
  • 1 людина свідчила про позбавлення свободи іншого, місцезнаходження якого невідомо з моменту затримання.  

Більшість випадків насильницького зникнення цивільних осіб, які були виявлені документаторами організації у вересні 2024 року, відбулись на окупованих території Запорізької області у 2022-2024 роках. (13 випадків,  зокрема  4 у Дніпропрудному,  4 - у Бердянську,  3 - у Мелітополі) та  4 особи у Херсонській області.  

Всі виявлені особи, які були незаконно позбавлені свободи, перебували у статусі цивільних, не чинили опору, не здійснювали діяльності, яка б могла загрожувати життю та здоров’ю інших.

Причина більшості виявлених документаторами у цьому місяці випадків незаконного позбавлення свободи цивільних осіб - саме політичні мотиви.  

Так, 9 осіб були затримані за свою активну громадську позицію, волонтерську діяльність, участь у проукраїнських мітингах, 3 з них займали посаді в органах місцевого самоврядування.  

Окрім цього, 4 особи з виявлених у вересні 2024 року працювали на різних підприємствах, і метою їх затримання було отримання інформації про цю діяльність, схиляння до співпраці та “переписування” бізнесу на росіян.

10 з опитаних, які пережили полон, свідчили про нелюдські умови тримання, постійні побиття та катування струмом.

Дякуємо документаторам Об'єднання родичів політв'язнів Кремля. Ми і надалі продовжимо працювати зі свідками злочинного свавілля РФ. Наші фахівці нині документують воєнні злочини за підтримки Norwegian Helsinki Committee - дякуємо організації, що допомагаєте продовжувати цю надважливу роботу.

Скачати PDF

Інша аналітика

Дивитись усі
Лист на Державне бюро розслідувань про нові списки колаборантів
8.29.24

Листи з моніторинговим списком колаборантів на спеціальні служби

За моніторинговий період жовтень 2023- липень 2024 Об’єднання родичів політв’язнів Кремля передало спецслужбам список із 445 людей, які, за даними наших моніторів, пішли на добровільну незаконну співпрацю з ворогом. Відомості фахівці ГО надіслали на адресу Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань
Аналітичний моніторинговий звіт
4.18.24

Чому незаконно ув’язнені цивільні залишаються без комплексного соціального захисту від держави?

Аналіз ефективності впровадження та реалізації норм Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей».