Ігор Котелянець, голова ГО "Об’єднання родичів політв’язнів Кремля", виступив на Platforma’s Cooperation Conference у Берліні. У своїй промові він підкреслив значні масштаби проблеми незаконного утримання цивільних осіб з боку Росії. За даними резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи, більше 66 тисяч українців перебувають у полоні або вважаються зниклими безвісти, а насправді ця цифра може бути набагато більшою.
"Ситуація з незаконними ув’язненнями є ще більш масштабною, аніж ми знаємо. Росія приховує реальну кількість затриманих, і через це ми часто не можемо підтвердити долю наших громадян", - підкреслив Ігор Котелянець.
За останні 2 роки команда ГО “Об’єднання родичів політв’язнів Кремля” встановила та опитала більше 400 жертв та свідків насильницьких зникнень, свавільних затримань та інших злочинів проти цивільного населення. Зокрема, зафіксовано 15 випадків позбавлення особистої свободи працівників Запорізької атомної електростанції, що знаходиться в м. Енергодарі.
Серед причин незаконного затримання цивільних:
Однак частим є випадки, коли причини затримання були незрозумілі та не мали підстав (наче б то співпраця з СБУ та ЗСУ, організація терактів, фотографування військових, навіть наявність татуювань).
Більшість осіб були затримані працівниками правоохоронних органів окупаційної влади, представлялись працівниками ФСБ. Проводили незаконні обшуки, під час яких забирали особисті речі, такі як телефони, ноутбуки, планшети та фотоапарати. При цьому забирали особисті речі не лише у позбавлених свободи осіб, а й у всіх членів їх сімей, які проживали в будинку.
Свідки та жертви зазначають про неналежні умови утримання, які є такими, що принижують гідність, особи утримуються у гаражах та підвалах, без достатньої кількості їжі, води та без медичної допомоги. Затримані піддаються катуванням для отримання інформації, зокрема катування струмом, побиття, зґвалтування або погрози вбивством.
“Один із опитаних нами постраждалих так і не зміг побачити свою маму після її незаконного увʼязнення. Вона померла у стінах слідчого ізолятору. Чоловік розповів, що протягом року їй продовжували адміністративний арешт кожні 15 днів, звинувачуючи у порушені комендантської години. 12 травня 2024 року вона померла в СІЗО в смт Веселе, де перебувала з моменту утримання. Причину смерті не встановлено, експертизи не проводили. Існує припущення, що її утримували через переконання окупантів, що вона передала Збройним силам України інформацію про розміщення техніки окупантів”, - розповів Ігор Котелянець
Ігор Котелянець також зазначив у який спосіб міжнародна спільнота, правозахисні та громадські організації можуть допомогти постраждалим:
Ігор Котелянець акцентував увагу на важливості активізації міжнародного тиску і допомоги родинам політв'язнів Кремля, адже тільки спільними зусиллями можна змінити ситуацію і домогтися звільнення тисяч людей, що стали жертвами незаконного затримання.
Platforma’s Cooperation Conference – це захід, організований міжнародною платформою Platforma International, яка об’єднує понад 80 ініціатив з боротьби з війною та підтримки демократії, прав людини, боротьби з дискримінацією та підтримки громадянського суспільства. Конференція стала важливою платформою для обміну досвідом і створення нових ініціатив, що сприяють завершенню російської агресії та відновленню прав людини в Україні та за її межами.
Цей захід ще раз підтвердив важливість міжнародної солідарності в боротьбі за правду, справедливість і свободу для всіх постраждалих від війни.